Anayasa Mahkemesi (AYM), HDP'nin kapatılması istemli davada Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın partinin Hazine yardımı bulunan hesaplarına tedbiren bloke konulması talebini kabul etti.

Kararın 7 üyeye karşı 8 üyenin oy çokluğuyla alındığı öğrenildi. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin, 10 Ocak'ta kararla ilgili açıklama yapacak.

AYM’NİN HDP’NİN HAZİNE YARDIMI HESAPLARINA BLOKE KARARI CHP’Lİ SİHA SEZGİN’İ RAHATSIZ ETTİ

HDP'nin hazine yardımı hesaplarının bloke edilmesi kararı CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu’nu rahatsız etti.

Tanrıkulu, "HDP’ye seçim yardımına ilişkin olarak verilen kararın oy çokluğuyla verildiği basına yansımıştır. Anayasanın 149. ve AYM Kuruluş Yasasının 52.Maddesi uyarınca bu tedbir kararının da oy çokluğu değil 2/3 nitelikli çoğunlukla verilmesi gerekmektedir. Karar kanımca yok hükmündedir." dedi.

MHP’Lİ FETİ YILDIZ’DAN SEZGİN TANRIKULU’NA HUKUK DERSİ

MHP Genel Başkan Yardımcısı Feti Yıldız ise sosyal medya hesabından yaptığı paylaşım ile Tanrıkulu’na adeta hukuk dersi verdi. 

Yıldız, şunları söyledi;

Hukukçu olduğunu iddia eden vekil. AYM’de oylama şekli ve karar nisabını bilmeden ahkam kesme.! MADDE 65- (1) Genel Kurul ve bölümler kararlarını katılanların salt çoğunluğuyla alır. Oyların eşitliği hâlinde başkanın bulunduğu tarafın görüşü doğrultusunda karar verilmiş olur.

Anayasa değişikliklerinde iptale, siyasi partilerin kapatılmasına ya da Devlet yardımından yoksun bırakılmasına karar verilebilmesi için toplantıya katılan üyelerin üçte iki oy çokluğu aranır. Anlaşıldı mı.?.