Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı, TBMM plan ve bütçe komisyonu 2024 mali yılı bütçe görüşmeleri esnasında Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu’na Konya'daki bazı yatırımların son durumunu sordu. 


Kalaycı, Bakan Uraloğlu'na Alacabel, Kuşyuvası, Sertavul ile Eğiste, Belören-Bozkır Yolu ve Seydişehir-Bozkır Yolunun bitim tarihlerini sorarken yanıt istediği bir diğer konu gündemden düşmeyen Konya metrosu oldu.

 İşte Konya Milletvekili Kalaycı’nın sorularına gelen cevaplar.


SORU 1- Alacabel, Kuşyuvası, Sertavul ne zaman bitecek? Eğiste sonrası ne zaman bitecek? Belören-Bozkır yolu ne aşamada? Seydişehir-Bozkır yolu ne zaman bitecek?

CEVAP:
Alacabel Tüneli: Konya-Antalya güzergâhı üzerinde yapım çalışmaları devam eden projenin uzunluğu 7,36 kilometresi çift tüp tünel, 11,8 kilometresi bölünmüş yol olmak üzere toplam 19,2 kilometredir. Alacabel Tüneli'nde bugüne kadar toplam 14.720 metre uzunluğundaki çift tüp tünel kazısı bitirilerek her iki tüpte ışık görünmüş olup 12.961 metre kaplama betonu tamamlanmıştır. 2023 yılı sonu itibariyle tünel kaplama betonunun tamamının bitirilmesi hedeflenmektedir. 2025 yılında bağlantı yollarının da tamamlanarak Alacabel Tünelinin trafiğe açılması planlanmaktadır.


Sertavul Tüneli: Karaman-Mersin yolu üzerinde Sertavul Tüneli işi kapsamında 1 adet çift tüp 3.290 metre uzunluğunda Sertavul Tüneli, 1 adet 298 metre uzunluğunda Medreselik Viyadüğü ve 6,17 kilometre bağlantı yolu olmak üzere toplam 9,8 kilometre Bitümlü Sıcak Karışım Kaplamalı Bölünmüş Yol yapılacaktır. Sertavul Tünelinde bugüne kadar toplam 3.734 metre kazı ve destek ile 819 metre kaplama betonu tamamlanmıştır.
2025 yılı sonuna kadar ikmal ihalesi kapsamında bağlantı yollarının da tamamlanarak Sertavul Tünelinin trafiğe açılması planlanmaktadır.
Kuşyuvası: Kuşyuvası aksı projesinin toplam uzunluğu 58 km bitümlü sıcak karışım kaplamalı tek yol olup, 21 adet 19.772 kilometre tek tüp tünel ve 5 adet 886 metre viyadük bulunmaktadır. Bugüne kadar toplam uzunlukları 9.106 metre olan 12 adet tek tüp tünel ile birlikte 22,9 kilometre bitümlü sıcak karışım kaplamalı tek yol tamamlanmıştır.
Km: 25+400 ile 32+600 arasındaki kesimde 7,2 kilometre bitümlü sıcak karışım kaplamalı tek yol ve 5 adet 2.808 metre uzunluğunda tek tüp tünel yapımı önceki yıllarda tamamlanmıştır. Km: 0+000 ile 25+400 arasındaki 25,4 kilometrelik kesimde toplam uzunlukları 9.000 metre olan 6 adet tek tüp tünel, 781 metre uzunluğunda 5 adet viyadük ile birlikte proje çalışmaları tamamlanmıştır. Km: 32+600 ile 57+900 arasındaki 25,3 kilometrelik kesimde 10 adet 7.963 metre uzunluğunda tek tüp tünel bulunmaktadır. Bir önceki ihale ve mevcut ihale kapsamında 15,7 km bitümlü sıcak karışım kaplamalı tek yol ve 7 adet 6.298 metre uzunluğunda tek tüp tünel tamamlanmıştır. Bu kesimde 697 metre uzunluğundaki Karapınar Tüneli’nin yapım çalışmaları devam etmektedir. Ayrıca 2 adet 968 metre uzunluğundaki (Kaplanhanı 1-2) tünellerin 2024 yılı sonunda tamamlanması planlanmaktadır.

Türkiye'den ezberleri bozan teknoloji! Türk mühendisler geliştirdi Türkiye'den ezberleri bozan teknoloji! Türk mühendisler geliştirdi


Eğiste Viyadüğünün devamı durumundaki Hadim-Taşkent Devlet Yolu 33 kilometre uzunluğunda olup, proje çalışmaları devam etmektedir. Yatırım programında bulunan yolun bütçe imkanlarına göre ihale edilmesi planlanmaktadır. 35 kilometre uzunluğundaki yolun Bölünmüş Yol projesi bulunmaktadır. Yatırım programında bulunan yolun bütçe imkanları dahilinde önümüzdeki dönemde ihale edilmesi planlanmaktadır.


Seydişehir-Bozkır Devlet Yolu toplam 46 kilometre uzunluğunda olup önceki yıllarda 16 km’si bitümlü sıcak karışım kaplamalı tek yol olarak tamamlanmıştır. Söz konusu yol yatırım programında bulunmakta olup geriye kalan 30 kilometrelik kesimin projesi hazırdır.


SORU 2- Konya Metrosunda son durum nedir?

METRODA DIŞ KREDİ İMZASI BEKLENİYOR

 
CEVAP: Konya metrosu etüt-proje çalışmaları Bakanlığımızca tamamlanarak yapım ihalesi gerçekleştirilmiştir. Dış Kredi ile yapımı öngörülen bu projede yapımın başlaması için kredi sözleşmesinin imzalanması gereklidir. Hazine ve Maliye Bakanlığınca yürütülen Kredi Anlaşmasının onay sürecinin nihayete ermesi ardından yapım çalışmaları başlayacaktır.

Editör: Arda Erden