MHP'li Karakaya'nın açıklaması şu şekilde; 

19 Mayıs 1919'da Samsun’dan yola çıkan milli mücadele şuuru ile; Havza'da mitinglerle işgallerin protesto edilmesi kararı alınmış, Amasya’da milletin azim ve kararı vurgulanmış, Erzurum’da vatanın parçalanamayacağı haykırılmış, Sivas’ta manda ve himaye kesin olarak reddedilmiştir.

Ve nihayetinde Ankara’ya ulaşıldığı kızılca günde kızılca kıyamet kopmuş, Oğuz töresi gereği seymen alayı dizilmiş ve milli mücadelenin önderi, milli mücadelenin merkezi olacak Ankara’da, Dikmen sırtlarında büyük bir coşkuyla karşılanmıştır. 
Türk Milletinin; Havza’da, Amasya’da, Erzurum’da ve Sivas’ta alınmış tüm kararların ve deklarasyonların arkasında olduğunu ve kararlarında sabit durduklarını gösteren bu karşılamayla milli mücadele yeni bir boyuta taşınmıştı.

Ankara’da Büyük Millet Meclisi  kurularak milli irade ilan edilmiş ve milli duruş ortaya konmuştur.

19 Mayıs; teslimiyete taviz vermeyen, esarete

boyun eğmeyen, emperyalistlere diz çökmeyen şuurun tecellisidir. 

19 Mayıs Aziz Türk milletinin  bağrından yetişen ve "vatan sevgisi imandandır" şuuruna vakıf  milliyetçi kahramanların eseri ve emanetidir.

Milletimiz, kaderine bizzat kendisi sahip çıkarak destansı bir mücadele ve  dik duruşla  emperyalizmin karşısına yıkılmaz bir irade ile dikilmiştir.

Bu duygu ve düşüncelerle 'Aziz Türk Milleti'nin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nı yürekten kutluyorum.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, milli mücadele döneminin tüm kahramanlarına ve aziz şehitlerimize Cenab-ı Allah’tan rahmet diliyor, hepsini minnet ve dualarla anıyorum!.

Whatsapp Image 2024 05 18 At 13.14.20

Kaynak: Haber Merkezi