2024 Eylül ayında yapılacak olan “Geleceğin Zirvesi” öncesinde yapılan Parlamenter Oturuma 150’ye yakın ülkeden 500’e yakın kişi katılıyor.

2 gün sürecek toplantılarda;

 - Barış ve Güvenliğin Geleceği

- Güçlü Haklı Değildir: Orman Kanununa Karşı Uluslararası Hukuk

- Güvenliğin Yeniden Tanımlanması ve Paradigma Değişimi

- İklim Değişikliği ve Çatışmalar

- Parlamenter Diplomasi

- Teknolojinin Barışı Tehdidi gibi oturumlar yapılacak.

Toplantıya Parlamentolar Arası Birlik Üyesi, MHP Genel Başkan Yardımcısı Ankara Milletvekili Prof. Dr. Mevlüt Karakaya’ya da katılıyor.

Güvenlik ve Barışın Geleceği oturumunda söz alan Karakaya, “Dünya ateş altında yanıyor. Her yer çatışmalarla dolu. Bunu biliyoruz. Bu şartlar altında ateşi kim söndürecek? Diye sordu.

Mevlüt Karakaya şunları söyledi:

Dünya, Doğu Avrupadan Orta Doğuya, Afrika’ya, Avrupa’nın bir kısmı ile Amerika’nın bazı kısımları dahil, kelimenin tam anlamıyla ateş altındadır. Krizlerle tanımlanan, savaş ve çatışmalarla karakterize edilen mevcut uluslararası düzenin dünyanın ihtiyaçlarını karşılaması konusundaki şüphelerin son derece arttığı bir dönemdeyiz.

Sorun belli. Bunun tespitinde ve tanımlanmasında bir anlaşmazlık yok. Öyleyse, bu yangını kim, nasıl söndürecek?

Karakaya, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Gutters’in yeni bir dünya düzenine geçişin devam etmekte olduğu şeklindeki sözlerine atıfta bulunarak; Genel Sekreter tarafından ortaya konan “Barış İçin Yeni Gündem” girişiminin de önemli olduğunu ifade etti.

Editör: Bilge Güler