Türk Grubunda MHP’den Prof. Dr. Mevlüt KARAKAYA ile Prof. Dr. Kamil AYDIN foruma katılan milletvekilleri arasında yer aldı.

MHP Lideri Devlet Bahçeli: “Onlar aferini batıda bekleye dursun bize Türk milleti yetecektir” MHP Lideri Devlet Bahçeli: “Onlar aferini batıda bekleye dursun bize Türk milleti yetecektir”

Toplantının ikinci gününde “Ukrayna’da Savaşın Ekonomik Sonuçları” konulu oturumda söz alan KARAKAYA, tahıl koridoru anlaşmasını gündeme taşıdı. Türkiye'nin ev sahipliğinde Türkiye, Rusya, Ukrayna ve Birleşmiş Milletler (BM) arasında "Tahıl ve Yiyecek Maddelerinin Ukrayna Limanlarından Emniyetli Sevki Girişimi Belgesi" imzalandığını, bu anlaşma sayesinde küresel düzeyde tahıl fiyatlarının anormal düzeyde artmasının önüne geçildiğini hatırlattı. Bunun küresel tahıl fiyatları indekslerinden de açıkça görüldüğünü söyledi.


Karakaya, şöyle devam etti: Türkiye’nin uğraşı ve katkısıyla imzalanan buğday koridoru anlaşmasının mevcut ve muhtemel sonuçları İle ilgili sormak istiyorum: Bu anlaşmanın küresel tahıl fiyatlarını regule etmesinin dışında Ukrayna ekonomisine ve özellikle çiftçisine katkısı konusundaki düşünceleriniz nedir?
Dünya Bankasının Avrupa ve Orta Asya’dan Sorumlu Başkan Yardımcısı Anne Bjerde, Karakaya’nın değerlendirmelerine katıldığını söyledi ve “bu büyük bir anlaşmadır.” Dedi. Ukrayna ekonomisi ve çiftçisi için de önemli ve büyük katkı sağladığını ifade etti.