MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Nevşehir Milletvekili Filiz Kılıç, Nevşehir’in il oluşunun 70. yılı münasebetiyle gündem dışı konuştu.

MHP'li Kılıç'ın açıklaması şu şekilde;

TÜİK'in esas aldığı eşdeğer il verilerinde Kırıkkale, Aksaray, Niğde, Kırşehir ve Nevşehir illeri aynı kategoride gösterilmektedir. Her zaman mukayeseli çalışma yapmak, kendini tanımak ve değerlendirmeyi doğru yapabilmek açısından önem arz eder. Bu düşünceden yola çıkarak Nevşehirimizi aynı kategorideki illerle mukayese ederek konuşacağız. Öncelikle nüfus açısından değerlendirmek isterim. TÜİK'in 2023 verilerine göre Aksaray'ın nüfusu 438 bin 504, Niğde'nin nüfusu 377 bin 80, Kırıkkale'nin nüfusu 285 bin 744, Kırşehir'in nüfusu 747 bin 179 iken Nevşehir'in nüfusu 315 bin 994'dür. Bu rakamlar bize Nevşehir'in nüfus yoğunluğu ve potansiyeli hakkında önemli ipuçları veriyor. Eşdeğer illerimiz arasında üçüncü sıradayız. İmkanımız mevcut. Biz Türkiye'de turizmin başkentlerinden biriyiz. Aldığımız göç yetersizdir. Nevşehirdeki her kesimle el ele verip acilen hız almamız gerekmektedir. Nüfusu arttırmak yatırımla olur. Nüfus katma değerle çoğalır. Nevşehiri bir cazibe merkezi haline getirmek il oluşunun 70. yılında bizlerin boynunun borcudur. 

Ekonomik açıdan gelişmişlik düzeyine gelince, ekonomik göstergeleri inceleyerek bir karşılaştırma yapmak mümkündür. TÜİK'in 2022  verilerine göre, Aksaray'ın gayri safi yurtiçi hasılatı 57 milyar 970 milyon 764 bin, Kırıkkale'nin ki 46 milyar 306 milyon 411 bin TL, Niğde'nin ki 41 milyar 355 milyon 760 bin TL, Kırşehirin ki 32 milyar 62 milyon 980 bin TL iken Nevşehir'in ki 36 milyar 47 milyon 755 bin TL'dir. Kıyaslanan beş il arasında dördüncü sıradayız. Bu veriler elimizin ekonomik açıdan hangi seviyede olduğunu anlamamıza yardımcı olmaktadır. Turizmin başkentlerinden olan Nevşehrimiz turizmi destekleyen sanayinin de başkenti olabilir. Ülkemizde katma değeri ve istihdam oranı yüksek fabrika ve firmaları şehrimize getirmemiz gerekmektedir. Kırıkkalenin makine kimya endüstrisi var, Aksarayın Ticaret Borsası öncülüğünde kurulan altmış bin hayvan kapasiteli Aksaray Organize Sanayi Hayvancılık Bölgesi var ve şu ana kadar alınan başvuru sayısı planlananın dört katına ulaşmıştır. Niğde Gıda Patates Mikronize Kasit Kimya Metal Sanayi olarak bölgede ön plana çıktı. Görüldüğü gibi Nevşehir emsel komşu şehirler arasında hak ettiği kadar yatırım alamamış, layık olduğu gelişmeyi maalesef sağlayamamıştır. Hazine değerinde olan ponza madenimizi dünyaya tanıtıp, ticaretini en iyi ve en çok yapan il Nevşehir olmalıdır. Belediye başkanlarımızla bunu başarabiliriz ve başaracağız.

İl oluşumuzun 70. yılında Nevşehri, Nevşehirliği, Acı Gölü, Avanosu, Derin Kuyuyu, Gülşehri, Hacı Bektaşı, Kozaklı ve Ürgübü biz kalkındırırız, Her bir beldemizde el ele vererek Nevşehri biz lider yaparız. Çağ Türkiye çağıdır, çağın Nevşehir çağı olmaması için ise hiçbir sebep yoktur. Hemşehrilerim her şeyin en iyisine layıktır. Nevşehir için, Nevşehirli için canla başla çalışacak Nevşehirimizin il oluşunun 70. yılında insanlarla güzel şehre güzel çehre diyerek yolumuza devam edeceğiz. Nevşehir mevcut yatırımlardan çok daha fazlasını hak ediyor,  çevre yolunu hak ediyor. Kentsel dönüşüm acil bir ihtiyaç, yeni sanayi, yeni iş imkanlarını, yeni büyük yatırımları heyecanla bekliyor, Nevşehrin hak ettiklerine kavuşmasına az kaldı diyoruz. 31 Mart 2024'te hem Nevşehirimizde, hem de cennet ülkemizin dört bir yanında üç hilaller dalgalanacak, Cumhur İttifakının zaferini hep birlikte kutlayacağız.