İslam İşbirliği Teşkilatı Parlamento Birliği (İSİPAB) bünyesindeki İnsan Hakları Komisyonunda Türkiye’yi temsil eden MHP Konya Milletvekili Konur Alp Koçak, Gazze’de yaşanan gelişmelerin komisyon gündemine alınmamasını eleştirdi ve söz alarak Gazze’yi komisyon toplantısının gündemine taşıdı. 

"İSRAİL, GAZZE'DE SOYKIRIM YAPIYOR"

Filistinlileri toplu cezalandırmaya dönüşen barbarca saldırıların dört ayı aşkın süredir devam ettiğini hatırlatarak sözlerine başlayan MHP Milletvekili, “İsrail tüm insanî değerleri ve insan haklarını hiçe saymaktadır ve İsrail'in Gazze'yi topyekûn yok etme girişimi artık soykırım boyutuna ulaşmıştır.” değerlendirmesinde bulundu.

Gazze’ye yönelik İsrail saldırılarının başladığı 7 Ekim'den bu yana, 30 binden fazla kişinin öldürüldüğünü, 70 binden fazla kişinin yaralandığını ve 2 milyona yakın kişinin de zorla yerinden edildiğini belirten Konya Milletvekili, sözkonusu mağdurların yaklaşık üçte ikisinin kadın veya çocuklardan oluştuğunun altını çizdi.

Konur Alp Kocak (1)

"GAZZE, EŞİ BENZERİ GÖRÜLMEMİŞ İNSANİ FELAKETLE KARŞI KARŞIYA"

Konya Milletvekili Koçak, Gazze’deki mevcut trajediyi şu sözlerle ifade etti: “İsrail uluslararası insancıl hukuk kapsamında korunan hastaneler ve okullar dâhil olmak üzere sivil yerleşim yerlerine ve altyapılarına kasten saldırıyor. Tıbbi yardıma olan ihtiyaç her geçen gün artarken, İsrail'in amansız saldırıları sağlık tesislerine bile vahim zararlar veriyor. Neredeyse tüm hastaneler alt üst edildi. Sayısız insan elektrik, temel gıda ve su kaynakları olmadan hayatta kalma mücadelesi veriyor. Açlığı bir savaş silahı olarak kullanan İsrail, insanî yardım kuyruğunda bekleyen sivilleri dahi hedef almaktan çekinmedi. Kısacası Gazze, eşi benzeri görülmemiş bir insanî felaketle karşı karşıya kalmış durumda. Bu vahşeti gerçekleştirenler, bu saldırılara destek verenler, bunlara seyirci kalanlar ve bu saldırıları bahane bularak meşrulaştırmaya çalışanların hepsi tarih önünde sorumludur.”

Konur Alp Kocak (2)

"BMGK GÖREVİNİ YERİNE GETİREMEDİ"

Uluslararası barış ve güvenliği sağlaması beklenen BM Güvenlik Konseyi’nin görevini yerine getiremediğini savunan Koçak, Türkiye'nin de sponsorluğunu yaptığı insanî ateşkes çağrısı yapan bir kararın 153 ülkenin oyuyla BM Genel Kurulu'nda kabul edilmiş olmasının esasen uluslararası toplumun bu konudaki ortak tutumunu ortaya koyduğunu belirtti.

"TÜRKİYE İSRAİL'İN HUKUK TANIMAZLIĞINA SEYİRCİ KALMAYACAK"

Güney Afrika Cumhuriyeti'nin İsrail'e karşı Uluslararası Adalet Divanı'na yaptığı başvurudan ve Divan’ın aldığı ihtiyati tedbir kararından memnuniyet duyduğunu dile getiren Koçak, bu tedbirlerin İsrail tarafından derhal uygulanması gerektiğini ancak İsrail’in bunu yapmaktan kaçtığını sözlerine ekledi. Türkiye’nin bu hukuk tanımazlığa seyirci kalamayacağını belirten Koçak, “İsrail ne yaparsa yapsın ne derse desin, Türkiye, İsrail'in işlediği savaş suçlarının ve insanlığa karşı suçların cezasız kalmaması için bu hukukî süreci takip etmeyi sürdürecektir.” dedi.

Konur Alp Kocak (3)

"KALICI BARIŞ İÇİN TEK SEÇENEK BAĞIMSIZ FİLİSTİN"

Konur Alp Koçak, kalıcı çözüm için tek bir seçenek olduğunu ve bunun da bağımsız Filistin devletinin tanınmasından geçtiğini şu sözlerle ifade etti: “Şu inkâr edilemez ki, ülkeleri onlarca yıldır yasadışı bir şekilde işgal edilenler de vatanlarını ve meşru haklarını korumanın bedelini ödeyenler de Filistinlilerdir. 1967 sınırları içerisinde, başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız, egemen ve coğrafi bütünlük arz eden Filistin Devletinin zarurî olduğu ve bunun bölgede kalıcı barış için tek seçenek olduğu çok açıktır. Bunu bir an önce gerçekleştirmek için her adımı atmalıyız.”

"EN BÜYÜK ÖNCELİĞİMİZ GAZZE"

Şu anda Gazze’nin en büyük öncelik haline geldiğini belirten Koçak, “tüm Filistinli kardeşlerimiz tekrar güvenliğe kavuşuncaya kadar da bu böyle olacaktır. Koçak’ın “Allah Filistinli kardeşlerimizi korusun” sözleriyle tamamladığı konuşması, İSİPAB üyesi parlamenterlerden büyük beğeni topladı.

Editör: Haber Merkezi