MHP Gümüşhane Milletvekili Musa Küçük, TBMM Genel Kurulunda Hazine ve Maliye Bakanlığının 2024 yılı bütçesi üzerinde konuştu;

MHP'li Küçük'ün açıklaması şu şekilde;
Geçtiğimiz günlerde üst üste Gümüşhane ilimiz Kelkit ilçesi ve çevre köylerinde deprem meydana gelmiştir, şükürler olsun ki herhangi bir hasar ve can kaybımız olmamıştır. Buradan hemşehrilerime geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum. Yüce Rabb’imiz milletimizi, ülkemizi ve tüm insanlığı her türlü afetten korusun.

Konuşmamın başında, Türk milletinin bağımsızlık ve özgürlük mücadelesinde Gazi Mustafa Kemal Atatürk’le omuz omuza mücadele eden İstiklal Marşı’mızın yazarı, vatan şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u doğum ve vefat yıl dönümünü kapsayan 20-27 Aralık Mehmet Akif Ersoy’u Anma Haftası’nda saygıyla rahmetle yad ediyorum.

Cumhurbaşkanlığı Hükûmet sistemi devletimiz adına karar almada dış tehditlere karşı daha güçlenmiş bir yöntem olarak devreye alınmış olup bu yönetim modeliyle kamu alımlarının ülke ekonomisinde payının önemli boyutlara ulaştığı bilinmektedir. Kamu İhale Kurumu mali yönetimin işleyişinde merkezî rol üstlenmesi sebebiyle devletimizin önemli kurumları arasındadır. Kamu İhale Kanunu’yla kamu hukukuna tabi olan, kamunun denetimi altında bulunan, kamu kaynağı kullanan kurum ve kuruluşlarının yapacakları ihalelerde uygulanacak esas ile usulleri belirlemede, denetim ile elektronikleşmede Kurum adına kayda değer adımlar atılmıştır. Bunun sonucunda Elektronik Kamu Alımları Platformu üzerinden uygulamaya alınan e-ihale, e-eksiltme, e-teklif gibi yenilikçi uygulamalarla ihale teklifleri elektronik ortamda işlem maliyetlerinin azaltılarak şeffaflığın artmasını sağlamıştır. Toplanan vergilerin kamu hizmetine dönüşmesini sağlayan en önemli araçlardan biri olan kamu alımlarında kullanılan yönetimin başarısı kamu hizmetinin kalitesini doğrudan etkileme gücüne sahip olmuştur. Kamu İhale Kurumu tarafından serbest ve adil bir ortamda teklif sunulması, kamu hizmetlerine erişimin kolaylaştırılması amacıyla yapılan düzenlemelerle iş ve işlem süreçleri basitleştirilerek katılım ve rekabet artırılmıştır. Alım ve sözleşme süreçlerinin tamamının sayısallaştırılması yoluna gidilmiştir. Sözleşme işlemlerinin elektronik ortama taşınmasına, doğrudan temin alımları ile istisna kapsamında yapılan alımlarda da rekabetin artması ve tasarruf sağlanması için işlemlerin elektronik ortamlarda yürütüleceği merkezî bir yapı kurulmasına yönelik çalışmaların sürdürülmesi gerekmektedir. Bununla birlikte, kamu alımlarında bölgesel kalkınmanın sağlanması için yerli üretimin geliştirilmesi, proje bazlı yatırımlar ile araştırma, geliştirme ve yenilikçiliğin teşvik edilmesi küçük iller için önemli olacaktır. Şehrimizin gelişmişlik sıralaması açısından diğer ilerle rekabet edebilmesi için devletimiz tarafından yapılmakta olan kamu yatırımlarının sıralamasında ilimize öncelik verilmesi kentimiz için önem arz etmektedir. Bu bağlamda, Giresun ili Tirebolu ilçesi ile Gümüşhane, Kürtün ve Torul ilçemiz arasında yolun yapılması ulaşımı kolaylaştıracaktır. Havaalanına ulaşımı sağlayan Köse Dağı Tüneli’nin yapılmasını istiyoruz. Trabzon-Şiran-Sivas hattını mesafe anlamında kısaltmak üzere, Tersun Dağı tünel uygulamasının hayata geçirilmesi ilimiz için en uygun yöntem olacaktır.
Tarıma elverişli toprakları bulunan Gümüşhane’mizin daha bereketli hâle gelmesi için modern sulama projelerinin hayata geçirilmesi önem arz etmektedir. Gümüşhane’miz yukarıda sıraladığım kamu uygulamalarıyla desteklendiği takdirde hem üreten hem de istihdam sağlayan bir şehir olacağına inanıyorum.

Editör: Arda Erden