Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Kayseri Milletvekili İsmail Özdemir, Ahmed Cevad Enstitüsü’nün ilk toplantısını gerçekleştirdiğine dair açıklamalarda bulundu. Enstitü bünyesinde edebi, kültürel ve sanatsal faaliyetlerin düzenleneceğini söyleyen İsmail Özdemir “Ahmed Cevad’ın şahsında tarihte iz bırakan Türk büyüklerinin çalıştay ve sempozyumlarla tanıtılmasına yönelik kararlar alındı.” İfadelerini kullandı.

Mhp-86

Ahmed Cavad Ahmet Cavad şahsında biriken şuuru bugüne ve yarına taşımak amacı ile kurulduğunu belirten MHP’li Özdemir “Enstitüsü, Türk dünyasının köklü geçmişini geleceğe taşımak, Türklük şuuru ve Türk dünyasının geleceği için can veren Türk aydınlarının çatı isimlerinden olan Ahmet Cavad şahsında biriken şuuru bugüne ve yarına taşımak amacı ile kuruldu.” dedi.

MHP’li İsmail Özdemir’in açıklamasının tamamı:

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin talimatlarıyla 5 Mayıs 2024 tarihinde MHP Genel Merkezi bünyesinde kurulan Ahmed Cevad Enstitüsü Azerbaycan’ın bağımsızlığının 106. yıldönümünde ilk yönetim kurulu toplantısını gerçekleştirdi.

MHP Genel Başkan Başdanışmanı Prof. Dr. Ruhi Ersoy’un başkanlık ettiği toplantıya yönetim kurulu üyeleri Prof. Dr. İlyas Topsakal, Prof. Dr. Muhammet Hanifi Macit, Doç. Dr. Esma Özdaşlı, Doç. Dr. Turan Şahin, Dr. Elnur Paşa, Kadir Yıldız ve Özgür Bayraktar katıldı. Ahmed Cevad Enstitüsünün Türk dünyasına sunacağı katkılar, projeler ve hedefler ele alındı.

28 Mayıs tarihinin özellikle seçildiği ilk toplantıda enstitü bünyesinde detaylı bir arşiv oluşturulması edebi, kültürel ve sanatsal faaliyetlerin düzenlenmesi, Ahmed Cevad’ın şahsında tarihte iz bırakan Türk büyüklerinin çalıştay ve sempozyumlarla tanıtılmasına yönelik kararlar alındı.

Azerbaycan Millî Marşı, “Çırpınırdın Karadeniz” şiirinin yazarı ve hayatını Türk Dünyası’nın varlık ve gelecek mücadelesine adamış entelektüel aydının doğumunun 132. yılında MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin talimatlarıyla kurulan Ahmed Cavad Enstitüsü, Türk dünyasının köklü geçmişini geleceğe taşımak, Türklük şuuru ve Türk dünyasının geleceği için can veren Türk aydınlarının çatı isimlerinden olan Ahmet Cavad şahsında biriken şuuru bugüne ve yarına taşımak amacı ile kuruldu.

Enstitünün amaçları arasında; Türklük şuurunun Türkiye ve Türk Dünyası’ndaki gelişimine katkı sunacak sosyal, kültürel ve akademik faaliyetler gerçekleştirmek, Türk Dünyasının kültür, sanat, tarih, edebiyat ve bilim alanındaki önemli isimlerini Türkiye ve dünya kamuoyuna tanıtacak faaliyetlerde bulunmak, Türkiye ve Azerbaycan’ın kardeşliğini pekiştiren Karabağ ve Şuşa Harekatlarının tarihi olarak yazılması, analiz edilmesi ve geri alınan bölgelerin yeniden inşasıyla ilgi fikri çalışmalar yapmak, Türk gençliğinin, aziz ve asil milletimizin millî, manevi, ahlâkî ve insanî değerleriyle donatılmasına yönelik çalışmalar yapmak enstitünün temel gayesi olarak belirlendi.

Editör: Bilge Güler