MHP'li Özdemir'den sınırlarımızla ilgili kritik uyarı

MHP Kayseri Milletvekili İsmail Özdemir, koronavirüs sonrası yeni dünya ve Orta Doğu'da yaşanacak siyasi gelişmeleri değerlendirdi. Özdemir, ''Önümüzdeki dönemde de sınırlarımızın güneyi boyunca uzanan tüm alanlardaki hareketlilik devam edeceğe benziyor. Ancak Kovid-19 salgınının getirdiği yeni koşullar dikkatlerden kaçırılmamalıdır. Zira her ülke yeni dönemdeki pozisyonunu değerlendirmeye devam ediyor.'' dedi.

MHP'li Özdemir'den sınırlarımızla ilgili kritik uyarı
21.05.2020 14:30

Milliyetçi Hareket Partisi Kayseri Milletvekili İsmail Özdemir'in açıkalamarı şu şekilde;

''Son günlerde Irak ve Suriye’de yaşanan gelişmeler, bölgemizle ilgili önümüzdeki dönemde yoğun hadiselerin yaşanacağını şimdiden işaret ediyor. ABD, Suriye’de yaşayan Kürt kardeşlerimizi PKK/PYD saflarına itme çabasında. Kirli ve hızlı bir gündem işletilmeye çalışılıyor.

Rusya ise Esad’la tamam mı devamı sorusunun cevabını arıyor. Rejim içinde ayrışmalar mevcut. Suriye’de siyasi sürecin netice vermesi için BM gözetiminde önümüzdeki haftalarda masanın kurulması kesinleşmişken başka kesimlerce ülkenin üçe ayrılacağı senaryosu da dillendiriliyor.

Irak’ta yeni hükümet kurulmasına karşın ülkedeki istikrarsızlık devam ediyor, komşumuza destek vermeyi sürdürüyoruz. IŞİD ve PKK hala Irak için en önemli tehdit. Türkmenlerin Irak yönetiminde bulunmalarıyla ilgili taleplerinin tam manasıyla karşılanmamış olması üzüntü verici.

Irak’ta hala toplumsal gösterilerin sürmesine sebep olacak nedenleri kaşıyan çevreler mevcut. Bu iklimde hassas olan alanlardan bir başkası ise Doğu Akdeniz olarak öne çıkıyor. Fransa ve AB’nin GKRK ile Yunanistan’ın hukuksuz tutumunu desteklemesi kabul edilemez.

İtalya’nın ülkemizle gerek D. Akdeniz gerekse Libya konusunda ilişkileri geliştirecek müşterek alanlar araması memnuniyet vericidir. Libya’da Ulusal Mutabakat Hükümeti’nin Hafter’e karşı üstünlük sağlaması, bu ülkenin istikrarının tesisinde önemli bir yol alınmasına sebep oldu.

Önümüzdeki dönemde de sınırlarımızın güneyi boyunca uzanan tüm alanlardaki hareketlilik devam edeceğe benziyor. Ancak Kovid-19 salgınının getirdiği yeni koşullar dikkatlerden kaçırılmamalıdır. Zira her ülke yeni dönemdeki pozisyonunu değerlendirmeye devam ediyor.

Tehdit ve tehlikelerin arttığı ve yeni koşulların yaşanmasının muhtemel olduğu böylesi bir dönemde Bekamız için Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile dış politikamızda elde ettiğimiz kazançlarımız korunmalıdır.

Dünyanın ve bölgemizin böylesine istikrarsızlıklarla çevrili olduğu bir dönemde en büyük kazancımız Cumhur İttifakı ilkeleri ile milletimiz tarafından sahiplenilen ve tescil edilen Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’dir.''

Yorumlar