MHP'li Pelin Yılık: Otizm hastalık değil farklılıktır

MHP Aile Kadın ve Engellilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Pelin Yılık, Otizm günü dolayısıyla basın açıklaması yaptı. 2 Nisan tarihi "dünya otizm günü" olarak kabul edildiğini belirten Pelin Yılık, "Otizm hastalık değil farklılıktır" dedi.

Google Haberlere Abone ol
MHP'li Pelin Yılık: Otizm hastalık değil farklılıktır
02.04.2021 15:20

MHP Aile Kadın ve Engellilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Pelin Yılık,“Otizm; bebeklikten itibaren karşısındaki kişi ile göz kontağı kurmak , ortak dikkat ve işaret etme davranışlarındaki yetersizlik ve isteksizlikle kendini belli eden, genellikle yaşamın ilk üç yılında ortaya çıkan ve ciddi sosyal etkileşim ve iletişim bozukluğunun yanında sosyal davranış, dil,algısal fonksiyonlar, tekrarlayan davranışlar ve ilgilerle kendini gösteren, yaşam boyu süren, yaşla ve olgunlaşma ile belirtilerin görünümünde ve şiddetinde bireyden bireye farklılık gösterebilen, nörogelişimsel bir bozukluktur” dedi.

Otizm günü dolayısıyla basın açıklaması yapan Pelin Yılık şunları ifade etti:

“Uzun yıllardır kullanılan "otizm" terimi zaman içinde yerini, otizm spektrum bozuklukları terimine bırakmıştır.

Birleşmiş milletler'in aldığı kararla bütün dünyada 2008 yılından beri 2 Nisan tarihi "dünya otizm günü" olarak kabul edilmiştir.

Çocukların yaşamlarının ilk yıllarındaki öğrenme yaşantıları, normal çocuklar için önemli olduğu kadar otizm spektrum bozukluğu riski taşıyan ve gösteren bireyler için de çok önemlidir.

"Otizm hastalık değil farklılıktır"

Otizm spektrum bozukluğu riski taşıyan ve gösteren bireylerin gelişimlerini desteklemek, yaşıtları ile aralarındaki farkı azaltmak, yaşıtlarına yakın bir seviyeye gelebilmeleri için daha yoğun ve nitelikli bir özel eğitim programlarına ihtiyaçları vardır.

Yapılan bilimsel araştırmalar; erken yaşta tanı alıp doğru eğitim programları ile yoğun olarak nitelikli Özel eğitim alan otizm spektrum bozukluğu olan çocukların yarısına yakınında belirtilerini kontrol altına alınabildiğini, eğitimlerini yaşıtları ile birlikte genel eğitim sistemi içerisinde sürdürebildiğini, ve yaşıtlarının sahip oldukları becerileri edinerek bağımsız olarak toplumda yaşamlarına devam ettirebildiklerini göstermektedir.
Otizm hastalık değil farklılıktır.”

Yorumlar