HAZIRLAYAN: BAHADIR ÇOBAN

Cumhur İttifakı’nın gücünü milletten alan, rotası ve adayı belli olan bir vatan ittifakı olduğunu ifade eden MHP Gaziantep Milletvekili Ali Muhittin Taşdoğan, önümüzdeki seçimlerde 2018 yılında elde edilen sonuçtan daha iyisini hedeflediklerini söyledi.

Milliyetçi Hareket Partisi’nin esnaf ve vatandaşla iç içe olduğunu söyleyen MHP Gaziantep Milletvekili Ali Muhittin Taşdoğan, Gaziantep’in tüm ilçelerini karış karış dolaştıklarını ve kendilerine iletilen taleplere anında çözüm bulabilmek için gayret gösterdiklerini ifade etti.

SEÇIM BÖLGENIZ GAZIANTEP ILE ILGILI BUGÜNE KADAR HANGI ÇALIŞMALARI YÜRÜTTÜNÜZ?

Başbuğumuz Alparslan Türkeş’in yol arkadaşı olan, Genel Başkanımız Sayın Devlet Bahçeli’nin ise fikirlerini ve sözlerini bizlerin kulağından hiçbir zaman eksiltmediği büyük fikir ve dava adamı merhum Dündar Taşer’in de memleketi olan Gaziantep’te, milletvekili olarak görev yapıyoruz. Bunun bilinciyle hareket ediyoruz ve etmek zorunda olduğumuzun da farkındayız.

Gerek meclis çatısı altında gerekse sahada, Cumhur İttifakı ile olan uyumlu çalışmalarımız neticesinde, Milliyetçi Hareket Partisi olarak Gaziantep için bize düşen her konunun takipçisi olduk ve çözüme kavuşturduk.

İl Başkanlığı yaptığımız dönemden bu yana takipçisi olduğumuz ve Cumhur İttifakı ile birlikte, çözüme kavuşması için gayret ettiğimiz bazı hususlar vardı. Göreve başladığımızda ilk olarak bunların gerçekleşmesi için kollarımızı sıvadık. Gaziantep’te adı ölüm yolu olarak anılan Nizip ilçemiz ve Nurdağı ilçemizin yollarının genişletilerek yeniden yapılması hususunu dile getirmiş ve gerekli girişimlerde bulunmuştuk. Çok şükür, girişimlerimiz sonucunda Nizip yolu tamamlandı. Nurdağı yolunun ise Eylül ayı içerisinde temel atma işlemini Cumhur İttifakı olarak gerçekleştirdik.

Ülkemizin en büyük Organize Sanayi Bölgesi’ne sahip Gaziantep, 2022 yılı için 10 Milyar Dolarlık bir ihracat hedefi belirlemişti. 2022 yılını, 10 milyar 523 milyon 349 bin dolarlık ihracatıyla Türkiye’nin en çok ihracat gerçekleştiren altıncı ili olarak kapattı.

Bu durum; 2023 Türkiye Yüzyılı Vizyonu içinde yer alan ticaret ve sanayii hedeflerinde, en büyük rolün yine Gaziantep’e düştüğünün göstergesidir. Bu sebeple birçok şehrimizin İskenderun Limanı’na mesafesini kısaltacak ve bölge sanayisine sınıf atlatacak olan Hassa-Dörtyol Tünel Projesi’ndeki çalışmaları da yakından takip etmekteyiz. Bu projenin tamamlanması, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Şanlıurfa, Adıyaman, Diyarbakır, Malatya ve Mardin başta olmak üzere birçok ilimizin ticaretine ve sanayisine büyük ivme kazandıracaktır.

Meclis gündemine de taşıdığımız, başta seçim bölgemiz Gaziantep olmak üzere mobilya üretiminin lokomotifi olan sanayi şehirlerini de yakından ilgilendiren, mobilya sektöründeki hammadde sorununa ilişkin sonuç, yaptığımız girişimler neticesinde alındı. Ham MDF ve ham yonga levha üreticilerinin üretim kapasitelerinin yüzde 100’ünü iç piyasaya vermesi ile ilgili, Ticaret Bakanlığı karar aldı ve sektör bu kararla rahat bir nefes aldı. Türkiye’nin ayakkabı üssü olan ve Çin’den sonra en büyük pazara sahip olan Gaziantep’in, ayakkabı sektörünü yakından ilgilendiren ‘Tabaklanmış Deri’ ihracatı ile ilgili sorununu da meclis gündemine taşıdık. Buna ilişkin çalışmaların da çözüme kavuşması için yakın takipçiyiz.

‘Tüm ilçeleri karış karış dolaşıyoruz’

VATANDAŞA TEMAS ETME NOKTASINDA, SAHADA NELER YAPIYORSUNUZ?

Milliyetçi Hareket Partisi, tüm illerde olduğu gibi Gaziantep’te de Cumhur İttifakı çatısı altında, muhteşem bir uyum çalışması ortaya koymaktadır. Yakın tarihli bir örnek verecek olursak; Cumhur İttifakı Gaziantep milletvekilleri ile birlikte, Meclise sunduğumuz ‘Türk Arkeoloji ve Kültürel Miras Vakfı’ kanun teklifi, geçtiğimiz günlerde komisyonda görüşüldü ve kabul edildi. Çünkü, bu şehir ve hemşehrilerimiz bizlere güvenerek bir teveccüh göstermiştir. Biz de bunun bilinciyle çalışıyoruz.

Meclisteki çalışmaların yanı sıra, sahada da vatandaşlara yönelik etkin bir çalışma göstermek zorundayız. Aslında bu konuda, uzun süre MHP’nin Gaziantep İl Başkanlığını yapmış olmam dolayısıyla kendimi şanslı hissediyorum. Çünkü sokağa çıktığımızda Gaziantepliler bizi tanıyor, biz de onları tanıyoruz. Milliyetçi Hareket’in bu konudaki en önemli özelliklerinden birisi de esnaf ve vatandaşla hep içe içe olmasıdır. Gaziantep’in tüm ilçelerini karış karış dolaşıyoruz.

İl ve İlçe teşkilatlarımızla sık sık biraraya gelerek istişarelerde bulunuyoruz. Bunun yanı sıra esnaf ziyaretleri gerçekleştiriyoruz. Esnafın sorunlarına ilişkin talep ve önerileri yerine getirmek için gerekli çalışmaları ortaya koyuyoruz. Yereldeki konulara ilişkin gerek vatandaşlarımızdan gerekse esnafımızdan bir talep geldiğinde, belediye başkanlarıyla irtibat kururak, anında çözüm üretme gayreti gösteriyoruz.

Bunların yanı sıra hemşerilerimizi ve partililerimizi özel günleri olan düğünlerde ve cenazelerde de olabildiğince yalnız bırakmamaya çalışıyoruz. Bu konuda hassasiyet gösteriyoruz.

‘Sağlık alanında çözümler sunduk’

KOMISYONUNDA YER ALDIĞINIZ, SAĞLIK ALANINDA NE GIBI ÇALIŞMALARINIZ OLDU?

Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu üyesi ve hekim vekil olmam sebebiyle Gaziantep’teki sağlık yatırımları ve sağlık sorunlarına ilişkin çözümcü bir yaklaşımla, partimizin de seçim beyannamesini göz önünde bulundurarak, birçok hususta projelerimizi ve çalışmalarımızı ortaya koyduk. Gerek Türkiye gerekse Gaziantep açısından önemli sonuçları da elde etmiş olduk. Bu konudaki çalışmalarımızın önemini ve toplumsal yansımalarını da belirtmek isterim.

Nadir Hastalıklar konusu gerek Uluslararası ilaç üreticileri ve kartelleri gerekse yurt içindeki uzantıları eliyle sabote edilen ve üzerinde en fazla duygusal propagandanın yapıldığı sağlık problemi olmaya başlamıştır. Ve buna bir de TBMM çatısı altında muhalefet patileri de eklenince sık sık ülke gündemine konu olmakta ve Türk milletinin hasta bebek ve bireyleri üzerinden vicdanlarıyla oynanmaktadır. Bu duruma ilişkin 2018 yılında bir araştırma önergesi sunduk; 2019 yılında ise Meclis Araştırması Komisyonu kuruldu. 2020 yılında rapor hâline getirilerek TBMM Başkanlığına sunuldu. 199 Sıra Sayısı ile TBMM Genel Kurulunda okunan raporun görüşmelerinde ise MHP adına söz alarak, ‘Nadir Hastalıklar Daire Başkanlığı’ kurulması önerisini dile getirdik. Yapılan tüm çalışmalar sonunda ise Sağlık Bakanlığımız tarafından Nadir Hastalıklar Daire Başkanlığı kuruldu. Ayrıca evlilik öncesi zorunlu testlere, SMA testinin de eklenmesine ilişkin çalışma MHP adına yine bizim sunduğumuz çözümler arasındadır.

Şu an ise takip etmekte olduğumuz genel ve yerel gündeme dair sağlık çalışmalarımızda vardır. Bu çalışmaların tamamı, süreçleri ve aşamalarıyla birlikte Genel Başkanımıza proje hâlinde raporluyorum. Bunlardan başlıklar hâlinde bahsedecek olursak; Sağlık turizmine ilişkin çalışmalar, sağlıkta şiddetin önlenmesine dair çalışmalar, Türk Tabipler Birliği’ne ilişkin çalışmalar, Adıyaman iline ait sağlık, tarım ve turizm yatırımlarına ilişkin çalışmalar ve seçim bölgem Gaziantep’teki hastane ve sağlık merkezlerine ilişkin proje, yatırım, yapım ve onarım işlerine ilişkin çalışmalardır.

‘Rotamız ve adayımız belli’

CUMHUR İTTIFAKI VE 2023 YILINA ILIŞKIN NELER SÖYLEMEK ISTERSINIZ?

Cumhur İttifakı, gücünü milletten alan, yol haritası, rotası ve adayı belli olan bir vatan ittifakıdır. Bizde bu bilinç ile Cumhur İttifakı’na ilişkin çalışmalarımızı gerçekleştiriyoruz. Genel Başkanımız Sayın Devlet Bahçeli’nin talimatıyla düzenlenen, Adım Adım 2023, İl İl Anadolu, İlçe İlçe Anlatma ve Aydınlatma ve Köyüm Benim programları kapsamında hemşehrilerimiz ile bir araya geldik. Onlarla, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin önemini, Cumhur İttifakını, iç ve dış gelişmeleri paylaşıyoruz. Gittiğimiz her yerde çok güzel tepkilerle karşılaştık. Gaziantep’te de Cumhur İttifakı’na karşı güzel tepkiler alıyoruz. Hedefimiz elbette, 2018 yılında elde ettiğimiz sonuçtan daha iyisini elde etmek. İnşallah, 2023 yılında yapılacak olan seçimlerle birlikte Cumhur İttifakı sandıktan açık ara farkla çıkacaktır. Zillet ittifakının adayı kim olursa olsun Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan yüzde 50’yi fersah fersah aşarak yeniden Cumhurbaşkanı seçilecektir. Biz de bu duygu ve düşüncelerle Genel Başkanımız Sayın Devlet Bahçeli’nin emir ve talimatları doğrultusunda hareket ederek, hedefe ulaşmak için gece gündüz çalışacağız.