Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkan Yardımcısı Feti Yıldız sosyal medya hesabından önemli açıklamalarda bulundu.

MHP'li Yıldız şu ifadelere yer verdi;

"Altı kafadarın gündüz düşleri:
Cumhurbaşkanı içeriden veya dışarıdan olsun, genel başkanlar doğrudan karar süreçlerinin içinde imza yetkisine sahip olarak bulunacaklar. Genel başkanlar, Cumhurbaşkanı kadar her stratejik kararda imza yetkisine sahip olacak. Karar süreçlerinde eşit olacak. Biri diğerinden bir adım önde olmayacak. Cumhurbaşkanı bir anlamda eşitler arasında bir ilk olacak. Cumhurbaşkanı kim olursa olsun oyunun kurallarını koyduk. ‘’

Bu sözler 1965 yapımı ‘’Buzlar Çözülmeden’’ filmden alınmış bir replik değil. Bu kafadarların yanında bulunan hukukçular, “Hiçbir kimse veya organ kaynağını Anayasadan almayan bir Devlet yetkisi kullanamaz.”diye ifade edilen
anayasanın emredici hükmünü bilmiyorlar galiba….

Cumhurbaşkanının yetkileri anayasanın 104. maddesinde bir bir yazıdır.  Bu yetkiler devredilemez. Cumhurbaşkanı istese de devredemez. Anayasal nizam ceza kanununun koruması altındadır.  Bu kafadarların beyanları ,ceza kanunun bir çok maddesinin  ihlalidir.  Anayasa nizama egemen olan ilkeler, Anayasa ile öngörülen düzenin işleyişi ve değişmezliği korunmaktadır.

Böyle  ilkel ,hukuksuz ve sapkın bir vesayet anlayışını ve yetki gasbını bu ülkede hiç bir aklı başında hukukçu savunamaz. Kamuoyu ile paylaşılmış hususları  karartma girişimleri beyhude bir çabadır. Çünkü,zırva tevil götürmez. "Cumhurbaşkanı’nın görev ve yetkileri anayasanın 104. maddesinde bir bir yazılıdır. Bu yetkiler 6 kafadarın mutabakat metniyle devredilemez.

Anayasamız ceza kanununun koruması altındadır. Bu beyanlar ceza kanunun bir çok maddesinin açık olarak ihlalidir. Ülkemizde böyle ilkel ,hukuksuz ve sapkın bir vesayet anlayışını savunacak aklıbaşında bir tek hukukçu yoktur. Zırva tevil götürmez."

Editör: Arda Erden