CHP İstanbul İl Başkanlığı'nda para destelerini sayarken çekilen görüntüler Türkiye'nin gündemine oturdu.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı CHP'li Ekrem İmamoğlu'nun danışmanı Fatih Keleş’in para destelerini sayarken çekilen skandal görüntülerin ardından CHP'den yapılan tutarsız açıklamalardan kamuoyu hiç tatmin olmadı. 

Yargıya intikal eden skandal olayla ilgili açıklama yapan MHP Huku ve Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Feti Yıldız, "Beyler, laf salatasıyla bu işten sıyıramazsınız" diyerek tepki gösterdi. 

MHP'li Yıldız açıklamasında şunları ifade etti:

"Parayı sistem dışında tutmak, vergi ve diğer yükümlülüklerden kaçmak için, 
milyonlarca dolarların bir ofiste sayılarak haricen teslim ve tesellümü dünyanın her yanında “kayıt dışı ekonomik faaliyet“ olarak tanımlanır .

Anayasa Mahkemesi'nin siyasi partilerin mal edinimleri, gelir ve giderlerinin kanuna uygunluğunu denetlemek gibi bir görevi olduğunu unutmayın.
Yazık…
Bir sürü devrik cümle kurdular ancak makul ve iyi bir sebep bulamadılar.
Telaşınızı anlıyorum…
Siyasi Partilerin gelirleri, giderleri, aldıkları hazine yardımının ve bağışların tutarı ve sarf yerini öğrenmek vatandaşın hakkıdır.

Türkiye, demokratik ülkeler arasında siyasi partilerin mali hesaplarının anayasa Mahkemesi tarafından denetlendiği tek ülkedir.
Anayasa mahkemesi nicelik ve nitelik açısından mali denetim yapacak yeterli personele sahip değildir. 
Denetim için; Yüksek Yargı Organlarıdan da üye bulundurarak, “Siyasi Parti Hesaplarını İnceleme Kurulu” oluşturulmalıdır."

Editör: Haber Merkezi