31 Mart’ta Kayseri’nin Pınarbaşı Belediyesi’nde CHP’nin adayı Deniz Yağan, yüzde 33,30 ile seçimleri kazanmıştı. Seçim sonuçlarına AKP ve MHP’nin itirazı sonucu Pınarbaşı İlçe Seçim Kurulu seçimleri yenileme kararı aldı.

Yenileme seçimleri 2 Haziran’da tekrarlanacak. 

MHP Genel Başkan Yardımcısı İsmail Özdemir konuyla ilgili X hesabından açıklama yaptı. Özdemir açıklamasında "İtiraz ve mücadelemiz sonuç vermiş, Pınarbaşı’nda seçimlerin yenilenmesi kararı alınmıştır. Seçimler 2 Haziran 2024’te yenilenecektir." ifadelerini kullandı.

BAKİ ERSOY'DAN AÇIKLAMA

MHP Kayseri Milletvekili Baki Ersoy da sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, itirazları sonucunda, İlçe Seçim Kurulunun, Pınarbaşı Belediye Başkanlığı ve Meclis Üyeliği seçimlerinin iptali ve yeniden yapılmasına 1 ret oyuna karşı, 6 kabul oyu ile karar verdiğini belirtti.

Pınarbaşı Belediye Başkanı ve Cumhur İttifakı’nın adayı Menduh Uzunluoğlu ise herkesin büyük bir heyecanla katıldığı yerel seçim sürecinde beklenmedik gelişmelerle dolu bir dönemin geride bırakıldığını kaydetti.

Pınarbaşı'nın geleceğini şekillendirecek bu önemli karar anında, ortaya çıkan usulsüzlüğün tespit edildiğini dile getiren Uzunluoğlu, "Bunların sonucunda alınan yeniden seçim kararı, demokratik değerlerimizi ve birlikte yaşama arzumuzu sınamıştır. Ancak unutmayalım ki her zorluk, aynı zamanda yeni bir başlangıcın kapısını aralar. 2 Haziran'da yeniden yapılmasına karar verilen seçimler, Pınarbaşı için birlik, beraberlik ve ortak karar verme ruhumuzu yeniden pekiştirme fırsatı sunmaktadır." ifadelerini kullandı.

MHP İTİRAZ ETMİŞTİ

Kayseri'nin Pınarbaşı ve Yahyalı ilçelerinde seçim sonuçlarına itiraz edildi.

Mhp temsilcileri, Pınarbaşı'nda İlçe Seçim Kuruluna başvurarak 141 sandık için sonuçlara itirazda bulundu.

Editör: Elif Bilir