Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Petek Aşkar kimdir, nereli? Petek Aşkar kaç yaşında görevi nedir?

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un 'görevden af talebinin kabul edildiği' bildirilirken, Milli Eğitim Bakanlığı'na Bakan Yardımcısı Mahmut Özer atandı. MEB Bakan yardımcılığına getirilen isimlerden biri de Prof. Dr. Petek Aşkar oldu. Yeni Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Petek Aşkar kimdir? Petek Aşkar kaç yaşında, aslen nereli, evli mi? gibi soruların yanıtları yoğun bir şekilde araştırılmaya başlandı.

Google Haberlere Abone ol
Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Petek Aşkar kimdir, nereli? Petek Aşkar kaç yaşında görevi nedir?
06.08.2021 19:54

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un istifası üzerine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kararıyla yeni Milli Eğitim Bakanı ve Bakan yardımcıları atandı. MEB Bakanı olarak Mahmut Özer göreve getirilirken bakan yardımcılığına Prof. Dr. Ahmet Emre Bilgili, Prof. Dr. Petek Aşkar ve Dr. Sadri Şensoy getirildi. Peki, Yeni Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Petek Aşkar kimdir? Petek Aşkar kaç yaşında, aslen nereli, evli mi? İşte hakkında tüm merak edilenler...

PROF. DR. PETEK AŞKAR KİMDİR?

25 Mayıs 1957 tarihinde Ankara'da dünyaya gelen Petek aşkar, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Eğitim Bölümü Matematik-Fizik alanından mezun olmuştur. 1979 yılında aynı bölümde asistan olarak göreve başlayan Aşkar, Hacettepe Üniversitesi Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme Bilim Dalı'nda bilim uzmanlığı ve doktora eğitimi yapmıştır.

Petek Aşkar kimdir?

1983-1985 yılları arasında Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi'nde test uzmanı olarak çalışmış ve 1985 yılında ODTÜ Eğitim Bölümü'ne yardımcı doçent olarak geri dönmüştür.

Eğitim Bilimleri Bölümü-Ölçme ve Değerlendirme Anabilim Dalı'nda ve daha sonra Fen Bilimleri Eğitimi Bölümü-Matematik Eğitiminde doçent olmuştur. 1989-1990 yıllarında IBM Bilgisayar Destekli Eğitim Merkezi'nde araştırma koordinatörü olarak eğitim yazılımlarının geliştirilmesi konusunda çalışmıştır.

Sonraki üç yılda Milli Eğitim Bakanlığı'nda şimdiki adı EĞİTEK olan Bilgisayar Eğitimi ve Hizmetleri Genel Müdürlüğü'nün ve Eğitimde Bilgi Teknolojileri Daire Başkanlığı'nın kurulma çalışmalarına katılmıştır.

Bilgisayar formatör öğretmenliği programlarının geliştirilmesine ve ODTÜ'de bilgisayar öğretmenliği anabilim dalının kurulmasına öncülük eden Aşkar, 1995 yılında ODTÜ'de profesör olmuştur.

1999 yılında Hacettepe Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümüne geçmiş ve uzun yıllar bölüm başkanı olarak çalışmıştır. 2004-2010 tarihleri ÖSYM de yürütme kurulu üyesi olarak görev yapmıştır.

2009-2010 yıllarında TED Üniversitesi kuruluş çalışmalarına katılan Aşkar, 2010-2011 akademik dönemde İzmir Ekonomi Üniversitesi Sosyoloji bölüm başkanlığını yürüttükten sonra 2011 Eylül ayı itibariyle Eğitim Fakültesi Dekanı olarak TED Üniversitesi'ne katılmıştır.

Prof. Dr. Petek Aşkar, Milli Eğitim Bakanlığı, Yükseköğretim Kurulu, Avrupa Birliği, UNICEF ve Dünya Bankası'nda çeşitli projelerde danışmanlık yapmış, TÜBİTAK ve AB Leonardo da Vinci projelerini yürütmüştür.

Yurt içi ve dışında çeşitli sempozyum ve kongrelerin bilim kurulu ya da düzenleme kurullarında görev almakta, alanındaki dergilerde hakemlik ve editörlük yapmaktadır. Yayınları, öğrenme ve ölçme nesneleri, e-öğrenme, yayılım ve yenileşme, bilişsel süreçler ve ontolojiler üzerine yoğunlaşmaktadır.

Son yıllarda eğitim sistemlerinde karmaşık ve sosyal network analizleri üzerine çalışmaktadır. Yurt dışı ve yurt içinde yayımlanmış çok sayıda makalesi ve bildirisi bulunmaktadır.

PETEK AŞKAR EVLİ Mİ?

Petek Aşkar, evli ve iki çocuk annesidir.

Yorumlar