Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü'nün resmi sosyal medya hesabı üzerinden bir paylaşımda bulundu. Paylaşımda, leyleklerin davranışlarını ve besin kaynaklarını kayıt altına almak üzere canlı yayın açıldı. 

İki yıldır aynı yuvaya gelen leylek ebeveynlerimizi 24 saat canlı yayında izleyebilirsiniz.

  • Canlı yayınımız boyunca, leyleklerin davranışlarını ve besin kaynaklarını kayıt altına almak, ayrıca insanların ve iklim değişikliğinin leylekler üzerindeki baskısını takip edebilmek amaçlanmaktadır. Bu kapsamda, leyleklere ve leylek yuvasına herhangi bir müdahalede bulunulmayacak, tüm süreç şeffaf olarak sunulacaktır.
  • Leylekler beslenmek amacıyla sazlık ve sulak alanları tercih ederken, yuvalarını genellikle çatı, baca, ağaç ve elektrik direklerine yapmaktadır. 
  • Söz konusu yuva Tekirdağ İl sınırları içerisinde yer alan elektrik direği üzerine, Doğa Koruma ve Milli Parklar 1. Bölge Müdürlüğümüz ile TREDAŞ'ın ortak çalışması sonucu kurulan leylek yuvası platformudur. Leylekler yuvalarının yapımında dal, toprak gibi materyallerin yanı sıra yaşam alanlarında buldukları kağıt, ip, poşet gibi çöpleri de yuva yapımında kullandığı görülmektedir. Bu durum insanların doğaya ve yaban hayvanlarına dolaylı etkisini gösteren en önemli örneklerdendir. 

Kaynak: Haber Merkezi