Milyonlarca esnafa işsizlik sigortası geliyor! İşte detaylar

İflas eden ya da işyerini kapatan esnaflar için işsizlik sigortası 2020 yılında başlıyor. Bu amaçla Esnaf Ahilik Sandığı kuruluyor. Tüm Bağ-Kur’lular, kendi adına çalışanlar, şirket ortakları her ay prim ödeyerek, yılbaşından itibaren zorunlu olarak sigortalı olacak. Prim tutarı ise yeni yılda belirlenecek asgari ücretle birlikte netleşecek. Gerekli şartları yerine getirenler 2023 yılından itibaren sandıktan maaş almaya başlayacak. İşte detaylar...

Milyonlarca esnafa işsizlik sigortası geliyor! İşte detaylar - Sayfa 1

Hürriyet'ten Noyan Doğan, milyonlarca esnafı yakından ilgilendiren Esnaf Ahilik Sandığı'nın detaylarını yazdı. İşte madde madde milyonlarca esnafı ilgilendiren Esnaf Ahilik Sandığı...

1) Esnaf Ahilik Sandığı uygulaması nasıl olacak? 

Nasıl ki, işçi statüsünde SSK’lı olarak çalışanların işsiz kalması durumunda maaş almasına olanak sağlayan işsizlik sigortası fonu varsa, artık kendi adına Bağ-Kurlu olarak çalışanların da yararlanabileceği bir sistem getirildi ve adına da Esnaf Ahilik Sandığı dendi. 2017 yılında İşsizlik Sigortası Kanunu’nda yapılan değişiklikle Esnaf Ahilik Sandığı kurulmasına karar verildi. Uygulama 2018 yılında başlayacaktı ancak iki yıllığına, yani 2020 yılına ertelendi. Bu kapsamda 2020 Ocak başından itibaren Bağ-Kurlular, Esnaf Ahilik Sandığına belirli bir ödeme yaparak, üye olacaklar.

1 20
Milyonlarca esnafa işsizlik sigortası geliyor! İşte detaylar - Sayfa 2

2) Uygulamanın amacı nedir?

Herhangi bir nedenden dolayı sıkıntıya düşen, işyerini kapatmak durumunda kalan, iflas eden esnafın uğrayacağı gelir kaybı Esnaf Ahilik Sandığı’nda oluşacak fondan karşılanacak.

2 20
Milyonlarca esnafa işsizlik sigortası geliyor! İşte detaylar - Sayfa 3

3) Kimler, Sandığa üye olacak?

Kendi adına ve hesabına bağımsız çalışanlar Sandık kapsamında Esnaf Ahilik Sandığı sigortalısı olacak. Bir anlamda Bağ-Kurlular sigortalanacak. Anonim şirket yönetim kurulu üyeleri de zorunlu olarak prim ödeyecek. Ancak jokey ve antrenörler, köy ve mahalle muhtarları, tarım alanında faaliyette bulunanlar ile isteğe bağlı sigortalılar kapsam dışında tutuldu.

3 20
Milyonlarca esnafa işsizlik sigortası geliyor! İşte detaylar - Sayfa 4

4) Sandığa üye olmak zorunlu mu?

Esnaf Ahilik Sandığı sigortası zorunlu ve tüm esnaf ve sanatkarlar zorunlu olarak sisteme dahil edilecek. 

4 20