İsrail'in Refah'a kara operasyonu planladığını duyurmasının ardından, iddialara göre Mısır'ın sınırda bir tampon bölge oluşturacağı ve Filistinliler için bir çadır kampı kurulacağı iddia edilmişti.

BBC'nin haberine göre gelen son uydu görüntüleri de hareketliliği kanıtladı. Bölgede çalışma yapan insan hakları örgütleri yedi metre uzunluğunda duvarların inşa edildiğini söylerken Mısır ise iddiaları reddetti.

UYDU GÖRÜNTÜLERİNDE ORTAYA ÇIKTI

Maxar Technologies tarafından yayımlanan uygu görüntülerinde, Mısır'ın hazırlık yaptığını doğrulayabilecek inşaat çalışmaları görülebiliyor. 15 Şubat tarihli bir görselde, Refah sınır kapısı yakınlarındaki bir bölgenin temizlendiği görülüyor.

Uydu-3

MISIR İDDİALARI YALANLADI

Mısır'ın Kuzey Sina Valisi Mohammed Shousha, inşaat alanlarının geçmişte IŞİD'e karşı yapılan operasyonlarda zarar gören evlerin restore edilmesi için yapıldığını belirtti.

Sina İnsan Hakları Vakfı üyeleri, uydu görüntülerinin yanı sıra çektikleri fotoğraf ve videolarla bölgedeki inşaat faaliyetlerini belgeledi. Vakfa göre, bu çalışmalar, Gazze sakinlerinin bölgeye kitlesel olarak yerleşmesi durumunda sığınmacıların barınması için planlanıyor.

Rapora göre, iddia edilen tampon bölgenin 20 kilometrekare genişliğinde olduğu ve 100 binden fazla kişiye ev sahipliği yapabileceği belirtiliyor.

İSRAİL DE İDDİALARI YALANLADI

İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant, Perşembe günü yaptığı açıklamada, "İsrail'in Filistinli sivilleri Mısır'a doğru tahliye etmek gibi bir amacının olmadığını" savundu.

Gallant, Mısır'la aralarındaki anlaşmanın bölgedeki istikrarı için kritik önemde olduğunu da ekledi.

Kaynak: BBC News