Türkiye'de İsrail'in takibindeki şahıslar için bilgi toplayan casuslara yönelik operasyonlar devam ediyor.

Bu süreçte KÖSTEBEK-3 operasyonu düzenlendi.

Konuya ilişkin İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya açıklama yaptı.

8 MOSSAD CASUSU YAKALANDI

Yerlikaya, şu ifadeleri kullandı:

İsrail İstihbarat Servisinin hedefindeki Türkiye’de bulunan şahıslar ile şirketler hakkında bilgi derleyen ve İsrail İstihbarat unsurlarına topladığı bilgi ve belgeleri aktaran şahıslara yönelik düzenlenen “KÖSTEBEK-3” operasyonunda 8 şüpheli yakalandı.

2 KİŞİ TUTUKLANDI

Bu kapsamda yakalanan 8 kişi, hakim karşısına çıkartıldı.

Şüphelilerden 2'si tutuklanırken 6 kişi hakkında ise adli kontrol kararı verildi.

660Fbe0D8E6C5799 W1200Xh666
"İSRAİL İSTİHBARATI İLE GÖRÜŞMELERİ TESPİT EDİLDİ"

Yerlikaya, açıklamasında şu bilgilere yer verdi:

"İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, MİT Başkanlığı ve EGM İstihbarat ve TEM Başkanlığı koordinesinde; İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğünce yapılan çalışmalar sonucu şüphelilerin; İsrail İstihbarat unsurları ile görüşmeler gerçekleştirdikleri,

BİLGİ VE BELGE TAŞIDILAR

İsrail İstihbarat Servisinin hedefindeki Türkiye’de bulunan şahıslar ile şirketler hakkında bilgi derledikleri ve İsrail İstihbarat unsurlarına topladığı bilgi ve belgeleri aktardıkları tespit edildi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığımızı, MİT Mensuplarımızı ve operasyonları gerçekleştiren Kahraman Polislerimizi tebrik ediyorum. Allah ayağınıza taş değdirmesin. Milletimizin duası sizinle."

Özel dedektif Ahmet Ersin Tumlucalı ve eşinin MOSSAD bağlantısı tespit edildi

Diğer yandan operasyona ilişkin detaylar da belli oldu.

Güvenlik kaynaklarından edinilen bilgilere göre, MİT tarafından yürütülen çalışmalar neticesinde özel dedektif Ahmet Ersin Tumlucalı ve eşinin 2011-2020 yılları arasında MOSSAD ile bağlantılı olduğu tespit edildi.

660Fd7Eba80Cc100 W1200Xh1200
YURT DIŞINDA BİRÇOK GÖRÜŞME GERÇEKLEŞTİRDİLER

Bunun üzerine Tumlucalı ve dedektiflik şebekesinin çökertilmesi amacıyla çalışma başlatıldı. Tumlucalı, Jorg Neubach ve Gavin Alto maske isimlerini kullanan MOSSAD ajanları ile Avusturya'nın başkenti Viyana'da, İsviçre'nin Zürih kentinde, Almanya'nın Münih, Frankfurt ve Berlin kentlerinde yüz yüze görüşmeler gerçekleştirdi.

MOSSAD ajanları ile iletişimini gizli haberleşme yöntemleri ile sürdüren Ahmet Ersin Tumlucalı, Avusturya, İsviçre ve Almanya’da yaptığı görüşmeler sırasında para aldı. Ajanların talimatları ile Türkiye, Gürcistan, Almanya ve Orta Doğu ülkelerinde araştırma, keşif ve takip faaliyetlerinde bulunan Tumlucalı, ayrıca MOSSAD’ın operasyonlarında kullanılmak üzere Orta Doğu ülkelerinden ticari taksi, kamyon ve tırlara ait resmi belgeler temin etti.

İLK GÖRÜŞMEDE ŞÜPHELENDİ AMA GÖRÜŞMEYE DEVAM ETTİ

Kaynaklardan edinilen bilgilere göre Tumlucalı, kendisi ile temas kuran ve Avusturya’da yaşadığını belirten MOSSAD ajanı Jorg Neubach’ın Almanca bilmemesi üzerine ilk aşamada durumdan şüphelendi.

Jorg Neubach’ın Viyana, Zürih, Berlin veya Atina’da buluşabileceğini belirtmekle birlikte İstanbul’a gelemeyeceğini söylemesi ise şüpheleri artırdı.

Tumlucalı, bu şüphelerden hareketle Viyana’da yaptığı ilk görüşmede Türkiye’den almış olduğu MOSSAD ile ilgili bir kitabı da beraberinde götürerek, Jorg Neubach’a MOSSAD ajanı olup olmadığını sordu.

AJAN OLDUKLARINI BİLMESİNE RAĞMEN ÇALIŞMAYA DEVAM ETTİ

Jorg Neubach ise bu soruyu gülerek geçiştirip, cevap vermedi. Tumlucalı, görev aldığı kişilerin MOSSAD ajanı olduğunu bilmesine rağmen yaklaşık 9 yıl boyunca çalışmaya devam etti ve yaptığı işler karşılığında yüklü miktarda kazanç elde etti.

Ayrıca Jorg Neubach ismini kullanan MOSSAD mensubunun talimat üzerine İstanbul’da Orta Doğulu bir şahsı takip ettirip, fotoğraflı doküman çalışması gerçekleştirildiği belirlendi.

660Fd7F16B56A669 W1200Xh1415

9 KİŞİLİK ŞEBEKE KURDU

Ahmet Ersin Tumlucalı'nın bu faaliyet çerçevesinde 4 kişilik takip ekibi kurup araç kiraladığı ve söz konusu hedefi 2 gün boyunca adım adım takip ettiği tespit edildi. Takip faaliyetinin Tumlucalı'nın eşi tarafından raporlanarak Jorg Neubach'a gönderildiği belirlendi.

MİT, Tumlucalı'nın MOSSAD tarafından verilen talimatları karşılayabilmek amacıyla 9 kişiden oluşan bir şebeke kurduğunu belirledi.

CASUSLUK YAPTIKLARINI KABUL ETTİLER

MİT ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi tarafından yürütülen ortak operasyon neticesinde Ahmet Ersin Tumlucalı ve şebeke üyeleri 3 Nisan'da düzenlenen operasyonla gözaltına alındı. Şebeke üyeleri haklarındaki iddiaları kabul etti. İlk aşamada Tumlucalı ve eşi tutuklanırken, adli sürecin devam ettiği öğrenildi.

Kaynak: DHA