Berlin ve Moskova hattında çıkan ses kaydı krizi, tansiyonu yükselti. Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Almanya hükümetinin ülkedeki Rus gazetecilere dokunması halinde misilleme yapacakları uyarısında bulundu.

YouTube'da 'Solovyev Live' kanalına konuk olan Zaharova, Alman subayların konuşmasının ifşa edilmesi sonrası Almanya'nın ülkedeki Rus gazetecileri sınır dışı edebileceğine dair iddiaları değerlendirdi.

Zaharova, "Hemen belirtmek isterim ki, Berlin'dekiler bundan diplomatik kanallar üzerinden haberdar, eğer Rus muhabirlere dokunurlar ve her şeye rağmen düşündüklerini sonuna kadar yaparlarsa, o halde Alman gazeteciler de Rusya'dan gider" dedi.

'BATILI ELÇİLER, RUSYA'NIN İÇİŞLERİNE MÜDAHALEYLE MEŞGUL'

AB ülkelerinin Moskova büyükelçilerinin Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un görüşme önerisini reddetmesine tepki gösteren Zaharova, Batılı ülkelerin, NATO ülkelerinin elçilerinin her zaman tek uğraşları olduğunu kaydetti.Zaharova, "İlk olarak onlar, ülkemizin içişlerine müdahale etmekle meşguller. İkincisi de, Rusya'nın içişlerine müdahaleyle de bağlantılı olan 'performanslarla'" diye konuştu.

Rusya'nın Sirius Federal Bölgesi'nde gerçekleştirilen Dünya Gençlik Festivali'nde konuşan Lavrov, AB ülkelerinin büyükelçilerini Rusya'daki seçimlerden önce buluşmaya davet ettiğini ancak elçilerden ret cevabı geldiğini söylemişti.Batılı ülkelerin Rusya'yla temasları azaltmasını ve Rus diplomatları sınır dışı etmesini eleştiren Lavrov, bunun adil rekabete hazır olmayan Batılı temsilcilerin korkaklığının tezahürü olduğunu vurgulamıştı.

Kaynak: Sputnik