Muharrem Ayı ne zaman başlayacak? 2019 Muharrem başlangıcı ve Aşure Günü tarihleri

İslam Âlemi bir kurban bayramını daha geride bıraktı. Şimdi milyonlarca Müslüman Muharrem Ayı’nı ve Aşure Günü’nü bekliyor. Bu mübarek günlerin gelmesini heyecanla bekleyen pek çok kişi ise, ‘Muharrem Ayı ne zaman başlayacak?’ merak ediyor. İşte, 2019 Muharrem başlangıcı ve Aşure Günü tarihleri…

Google Haberlere Abone ol
Muharrem Ayı ne zaman başlayacak? 2019 Muharrem başlangıcı ve Aşure Günü tarihleri
20.08.2019 14:42

Kurban bayramının eda edilmesinin ardından pek çok vatandaş ‘Muharrem Ayı ne zaman başlayacak?’ ‘Aşure Günü ne zaman?’ tarzında aramalar yapıyor. turkgun.com olarak Muharrem ayı ve Aşure Günü hakkında merak edilen soruların yanıtlarını bir araya getirdik…

2019 MUHARREM AYI BAŞLANGICI

2019 Muharrem ayı başlangıcı 31 Ağustos Pazar gününe denk geliyor.

2019 AŞURE GÜNÜ NE ZAMAN?

Aşure Günü, Muharrem Ayı’nın 10. Gününde eda ediliyor. Bu nedenle 2019 Aşure Günü 9 Eylül Pazartesi gününe denk geliyor.

MUHARREM AYININ FAZİLETİ

"Şehrullahi'l-Muharrem" olarak meşhur olan, yani "Allah'ın ayı Muharrem" olarak bilinen Muharrem ayı, İlahi bereket ve feyzin, Rabbani ihsan ve keremin coştuğu ve bollaştığı bir aydır.

Allah'ın ayı, günü ve yılı olmaz, ancak Allah'ın rahmetine ermenin önemli bir fırsatı olduğu için Peygamberimiz tarafından bu şekilde ifade edilmiştir.

Âşura Günü ise Muharrem'in 10. günüdür. Âşura Gününün Allah katında ayrı bir yeri vardır. Bugünde Cenâb-ı Hak on peygamberine on çeşit ikramda bulunmuş ve kudsiyetini arttırmıştır. Bu günlerde oruç tutmak çok faziletlidir.

Hicrî Senenin ilk ayı olan Muharrem ayının 10. günü Âşura Günüdür. Muharrem ayının diğer aylar arasında ayrı bir yeri olduğu gibi, Âşura Gününün de diğer günler içinde daha mübarek ve bereketli bir konumu bulunmaktadır.

Âşura Gününün Allah katında da çok seçkin bir yerinin olduğunu Fecr Sûresinin ikinci âyeti olan "On geceye yemin olsun" ifâdelerinin tefsirinden öğrenmekteyiz.

Bazı tefsirlerimizde bu on gecenin Muharrem'in Âşurasine kadar geçen gece olduğu beyan edilmektedir. (1)

Cenâb-ı Hak bu gecelere yemin ederek onların kudsiyet ve bereketini bildirmektedir.

Bugüne "Âşura" denmesinin sebebi, Muharrem ayının onuncu gününe denk geldiği içindir. Hadis kitaplarında geçtiğine göre ise, bu güne bu ismin verilmesinin hikmeti, o günde Cenâb-ı Hak on peygamberine on değişik ikram ve ihsan ettiği içindir. Bu ikramlar şöyle belirtilmektedir:

1. Allah, Hz. Musa'ya (a.s.) Âşura Gününde bir mucize ihsan etmiş, denizi yararak Firavun ile ordusunu sulara gömmüştür.

2. Hz. Nuh (a.s.) gemisini Cûdi Dağının üzerine Âşura Gününde demirlemiştir.

3. Hz. Yunus (a.s.) balığın karnından Âşura Günü kurtulmuştur.

4. Hz. Âdem'in (a.s.) tevbesi Âşura Günü kabul edilmiştir.

5. Hz. Yusuf kardeşlerinin atmış olduğu kuyudan Âşura Günü çıkarılmıştır.

6. Hz. İsa (a.s.) o gün dünyaya gelmiş ve o gün semâya yükseltilmiştir.

7. Hz. Davud'un (a.s.) tevbesi o gün kabul edilmiştir.

8. Hz. İbrahim'in (a.s.) oğlu Hz. İsmail o gün doğmuştur.

9. Hz. Yakub'un (a.s.), oğlu Hz.Yusuf'un hasretinden dolayı kapanan gözleri o gün görmeye başlamıştır.

10. Hz. Eyyûb (a.s.) hastalığından o gün şifaya kavuşmuştur. (2)

Hz. Âişe'nin belirttiğine göre, Kabe'nin örtüsü daha önceleri Âşura gününde değiştirilirdi.

 

Yorumlar