Muharrem ayı ne zaman başlıyor? 2021 Aşure Günü orucu hangi tarihte?

Mübarek gün ve gecelerden yararlanmak isteyen Müslümanlar, yaklaşan Muharrem ayının ne zaman başlayacağını merak ediyor. Birçok fazileti bulunan Aşüre gününün içinde yer al aldığı Muharrem Ayı, İslam alemi için büyük önem arz ediyor. Pek çok kişi, 2021 Aşure Günü orucunun hangi tarihte başlayacağınıı sorguluyor.

Google Haberlere Abone ol
Muharrem ayı ne zaman başlıyor? 2021 Aşure Günü orucu hangi tarihte?
02.08.2021 11:57

Aşurelerin dağıtıldığı, oruçların tutulduğu ve hayırların yapıldığı Muharrem ayı için sayılı günler kaldı. Hicri takvimde 10. Muharrem'de idrak edilen Aşure gününün ve bu özel ayın feyzinden yararlanmak isteyen vatandaşlar,  Muharrem ayı ne zaman başlıyor? sorusuna cevap ararken 2021 Aşure Günü orucu hangi tarihte başlayacağı merak edilenler arasında.

MUHARREM AYI NEDİR?

Sözlükte “haram kılınan, yasaklanan; kutsal olan, saygı duyulan” anlamlarındaki muharrem savaşmanın haram kabul edildiği dört aydan birinin adıdır.

MUHARREM AYI NE ZAMAN BAŞLIYOR?

Yaygın kullanımıyla Aşura - Aşure ayı olarak bilinen Muharrem ayına sayılı günler kaldı. Muharrem ayı Hicri yani Kameri ayların ilki olup "Haram ay" anlamına gelmektedir. Muharrem ayı Kurban Bayramı'nın da içinde bulunduğu ve aynı zamanda Hac ibadetinin yerine getirildiği Zilhicce (Hacca sahiplik eden) ayından sonra gelmektedir.

Aşure ayı İslam inancında savaşmanın yasaklandığı 4 "Haram" ayın ilkidir. Bu aylar sırasıyla Muharrem - Recep - Zilkade ve Zilhicce aylarıdır...

Muharrem ayı aynı zamanda da Hicri yılın ilk ayı olup Muharrem ayının birinci günü Hicri yılbaşı olarak kabul edilmektedir.

Öte yandan Muharrem ayının 10. günü olan Aşure (Aşure) İslam inancına göre çok önemli olaylara şahitlik etmiştir ve kutsal sayılmaktadır. Bu yıl Muharrem Ayı, 2021 yılında Ağustos ayında başlayacaktır.

1 Muharrem 2021 Hicri Yılbaşı: 9 Ağustos 2021 Pazartesi

10 Muharrem 2021 Aşure Günü: 18 Ağustos 2021 Çarşamba

AŞURE GÜNÜNDE NELER OLDU?

- Hz. Âdem'in işlediği günâhtan sonra tövbesinin kabul edilmesi,

- Hz. İdris'in diri olarak göğe yükseltilmesi,
- Hz. Nuh'un gemisinin tufandan kurtulması,
- Hz. İbrahim'in ateşte yanmaması,
- Hz. Yakup'un oğlu Yusuf'a kavuşması,
- Hz. Eyyub’un hastalıklarının iyileşmesi,
- Hz. Musa’nın Kızıldeniz'den geçip İsrailoğulları'nı firavun'dan kurtarması,
- Hz. Yunus’un balığın karnından çıkması,
- Hz. İsa'nın doğumu ve ölümden kurtarılıp göğe yükseltilmesi...

Yorumlar