Antalya’da başlayan hakem seminerinde enteresan görüşmeler oluyor. Kulüpler birliği ve federasyon yönetimi tarafından hakemliği bırakması istenilen isimler olduğu iddiası, kulislerde hararetle tartışılıyor.

Son 5 yılda göreve gelen dirayetsiz Merkez Hakem Kurulları, kulüplerden gelen baskılara dayanamayıp, koltuk uğruna hakem kellesi veriyorlar. Bu çığır, Oğuz Sarvan’ın hakemliği bırakmaları için ikna görüşmeleri yapıp da, ikna edemediği Bülent Yıldırım ve Serkan Çınar’ın kellesinin verilmesiyle açıldı. 8 Mart da rezalet tavan yaptı. Şimdi yine ikna odaları kurulmuş. Işin içine Hugh Dallas’ın bile girdiği söyleniyor. Bir mini 8 Martı tekrar yaşamak üzere değilizdir inşallah! Mehmet Büyükekşi ileriyi gören adam. Sabri Çelik’i atamadan önce görüşme yaptığı Ufuk Özerten’i MHK’nin başına getirseydi, böyle bir kelle operasyonu gündeme bile gelemezdi. Büyükekşi, kendisini “iyi bir memur” olarak tanıtan, Sabri Çelik’i, MHK’ya atayarak, federasyon başkanlığı ile birlikte MHK başkanlığı görevini de yürütmeye başladı. Göreve geldiğinden beri de Türk futbolunu hakemlik üzerinden yönetiyor.

TİYATRO GİBİ

Antalya’daki seminer, bir tiyatro oyunu gibi icra ediliyor. Eğitimlerde insanlar dinliyor gibi görünüyor ama, kafalar başka yerlerde. Herkes tedirgin, herkes birbirinden çekiniyor. Hakemlikte kafa koparma dönemini açan Oğuz Sarvan yeniden boy gösteriyor. Kimse ikinci yarıda hakemlerden başarılı performans bekleme hayaline kapılmasın. Hakemlerin sahada dirayetli olabilmeleri için, öncelikle başlarında dirayetli yöneticiler olması lazım.

TALİMET DEĞİŞİKLİĞİ

MHK başkan vekili Murat Ilgaz ile görevde olmadığı dönemlerde zaman zaman sohbet ederdik. Klasman terfilerinin hemen öncesinde talimat değişikliği yapmanın sakıncalarında hem fikirdik. Hatta kendisi talimat değişikliklerinin sadece sezon başlarında yapılması gerektiği ve bunun bir mecburiyet haline getirilmesi fikrini savunurdu. Ama maalesef, o da modaya uydu ve klasman belirlemelerinin hemen öncesindeki talimat değişikliğinin mimarı oldu. Şimdi herkes klasmanları bekliyor. Ne kadar iyi niyetle yapılırsa yapılsın yeni klasman listelerine bakan herkes şu soruların cevabını arayacak. 

YAPILAN TALIMAT DEĞIŞIKLIKLERI:

Kimlerin önünü açmış?

Kimlerin ömrü uzamış?

Kimlerin önü kapanmış?