Cumhur İttifakı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Murat Kurum, Esenler Mitingi'nde yaptığı konuşmada, İstanbul'da yaşanan toplu taşıma sorunlarına dikkat çekti. Metrobüs duraklarındaki uzun kuyruk ve yaya trafiği problemlerine vurgu yaparak, mevcut belediye yönetiminin bu konuda yetersiz kaldığını belirtti. Kurum, İstanbul'un son beş yılda hizmetsiz bırakıldığını ve kaynakların israf edildiğini dile getirdi. Ayrıca, deprem konusunda yeterli önlem alınmadığını ve İstanbulluların hak ettikleri hizmeti alamadıklarını ifade etti. Kurum, mevcut yönetimin polemiklere ve dış gündeme odaklandığını, bu süre zarfında İstanbul'a gereken önemin verilmediğini belirterek, belediyenin görevini yapmadığını savundu.

Murat Kurum, Esenler’de miting yaptı, seçmene hitap etti.

Kurum, konuşmasına, “Esenler maşallah coşkun dereler gibi çağlıyor. Esenler yine farkını gösteriyor. Esenler 22 yıldır bu yolda bizimle beraber. Bugün İstanbul’un muradı diyor. İyi ki sizlerle birlikte yol yürüyoruz. İstanbul, artık son noktayı koymuştur. Esenler artık ‘tamam’ demiştir. İşte 31 Mart’ın sonucunu merak edenler, gelip Esenler’e baksın, bu coşkuyu görsün.” sözleriyle başladı.

“İSTANBUL BECERİKSİZLERİN, ÇAPSIZLARIN ELİNDE HEBA EDİLİYOR”

Murat Kurum, mevcut İBB yönetiminin İstanbul’u basamak olarak gördüğünü söyledi. İstanbul’da afetlere ve trafik çilesine karşı herhangi bir proje geliştirilmediğini belirten Kurum, “Bu meydan; ‘Reklam belediyeciliği değil, Gerçek Belediyecilik’ diyor. Bu meydan ‘Yeniden İstanbul’ diyor. Bu meydan ‘Sadece İstanbul’ diyor. İnşallah 31 Mart’ta Esenler’de, Cumhur İttifakı diyecek miyiz? Esenler’de, Murat Kurum diyecek miyiz? Esenler’de, Tevfik Göksu diyecek miyiz? Esenler’de İstanbul’un rekorunu kıracak mıyız? Var gücümüzle çalışacağız. Herkese hayallerimizi ve hedeflerimizi anlatacağız, 1 Nisan sabahından itibaren Tevfik Başkanımla birlikte yine vatandaşımızın yanında olacağız.” dedi. 

Kurum, konuşmasına şöyle devam etti: “Bizi hiçbir zaman polemiklerin için de görmeyeceksiniz. Biz bir elimize Esenler’de kentsel dönüşüm yaparken, diğer elimizle ulaşım sorununu çözeceğiz. Biz hep böyle çalıştık, laf değil, eser ve iş üreten tarafta olacağız. İstanbul’umuz ne yazık ki, son 5 yıldır fetret devri yaşıyor. Beceriksizlerin, çapsızların elinde heba ediliyor. Mevcut CHP’li İBB yönetiminin İstanbul’umuzda çakılı tek bir çivisi yok. İstanbul’u depremlere, afetlere hazırlamak için tek bir proje başlattılar mı? Bunun şahidi sizlersiniz. Burada böyle bir dertleri ve amaçları yok. Tek amaçları İstanbul’un kaynaklarını çarçur etmek. Tek amaçları İstanbul’u basamak yapmak. Bir bakarsınız Cumhurbaşkanı Yardımcısı olmuş, bir bakarsınız yol yürüdüğü arkadaşlarını yarı yolda bırakmış. Bir bakarsınız İstanbul’un kaynaklarını çarçur ediyor, sonra utanmadan ‘israfı bitirdik’ diyor. Reklamlar için 175 milyon TL harcadı. 2 günlük konsere 550 milyon TL harcadı. Sen İstanbul’u bitirdin, İstanbul’u. Ama bak gör İstanbul seni nasıl bitirecek.”

“REKLAMA DEĞER VERDİKLERİ KADAR İSTANBULLULARA DEĞER VERMEDİLER”

Murat Kurum, mevcut İBB yöneticilerinin, belediye kaynaklarını İstanbullular için harcamak yerine kendi ikballeri için kullandığını söyledi. “Milletin aklıyla alay ettiler” diyen Kurum, sözlerini, “Esenler’imizde, tek bir yuvayı dönüştürdüler mi? Tevfik Başkanımla birlikte el ele verdik. Esenler’de tarihin en büyük kentsel dönüşümünü biz yaptı. 60 bin sağlıklı ve güvenli sıcak yuvamızı Esenler’imize, sizlere biz kazandırdık. Peki onlar ne yaptı? 100 bin konut dönüştüreceğiz dediler ama 5 bini bile dönüştüremediler. Bu kafayla, bu hızla giderlerse vaat ettiklerini anca 100 yılda yaparlar. Gerçi onlara 100 yıl da yetmez. Bu da yetmezmiş gibi milletin aklıyla alay ettiler. Aynı deprem planını 3 kez yayınladılar. Deprem seferberliği ilan etmekten öteye gidemediler. Reklamı sevdikleri kadar, reklama değer verdikleri kadar İstanbullu kardeşlerimize değer vermediler. Ne yaptılar? Reklama ayırdıkları bütçe kadar, depreme bütçe ayırmadılar. Reklama deprem bütçesinin iki katını harcadılar. Yine tembel başkan, arada bir İstanbul’la ilgilenen Başkan, bizim 650 bin konut vaadimizi de yapılmaması gereken bir proje olarak görüyor. İstanbul bir deprem şehri, gel de Esenler’e bir sor. Ailelerin endişesini sokağa çık da bir gör. Sizin böyle bir derdiniz yok.” diyerek sürdürdü.

 

“İSTANBULLULARA SÖZ, TEK BİR RİSKLİ YAPI KALMAYINCAYA KADAR ÇALIŞACAĞIZ”

İstanbul’un deprem şehri olduğunu vurgulayan Murat Kurum, 650 bin konutluk kentsel dönüşümün nasıl yapılacağını anlattı. Bakanlık döneminde yaptıklarının, Belediye Başkanı seçildikten sonra yapacaklarının teminatı olduğunu söyledi. Kurum, şöyle konuştu: 1.5 milyon konutun riskli olduğu bir şehirde 650 bin konut gereksiz olabilir mi? Gönlünüz rahat olsun. Esenler’de de bu dönüşümü yapacağız. Biz sizi CHP’nin beceriksizliğine, liyakatsizliğine, insafına bugüne kadar hiç terk etmedik, yine terk etmeyeceğiz. Dün Elazığ, Malatya ve İzmir’deki depremlerde; Antalya ve Muğla’daki orman yangınlarında; Kastamonu, Sinop ve Bartın’daki sellerde; asrın felaketinde 3 ayda 180 bin konutun inşaatını nasıl yaptıysak, şimdi de İstanbul’da 650 bin yeni yuvamızı da aynı azimle ve kararlılıkla yapacağız. 650 bin konutumuzun 300 binini KİPTAŞ’la, 250 binini özel sektörümüzle dönüştüreceğiz.  Kentsel dönüşüme özel 100 bin konut inşa edeceğiz. Bu konutlar asla satılmayacak. Evleri kentsel dönüşüme girecek vatandaşlarımıza uygun fiyatlarla kiralayacağız. Biz kentsel dönüşümü de sadece bina inşa etmek, konut yapmak olarak değil; aynı zaman bir şehircilik vizyonu olarak görüyoruz. Kenti yeniden tasarlamak olarak görüyoruz. Trafikten kültüre kadar şehre tümüyle can katmak, yeni bir ruh kazandırmak olarak görüyoruz. Ve İstanbullulara söz: ‘Dirençli İstanbul’ hedefimizle bu şehirde tek bir riskli yapı kalmayıncaya kadar çalışacağız. Evlatlarımızı, ailelerimizi huzurlu ve güvenli yarınlara hep birlikte hazırlayacağız. Bunun için çok çalışacağız, 22 günde herkese gideceğiz. Hep birlikte 31 Mart akşamı İstanbul’un yeniden yükselişini, dirilişini Esenler ile birlikte başlayacağız.”

“BEN BELEDİYE BAŞKANI OLSAM, VATANDAŞ METROBÜS DURAĞINDA BÖYLE ÇİLE ÇEKSE KOLTUKTA 1 DAKİKA OTURMAM”

Murat Kurum, İstanbulluların trafik ve toplu ulaşım çilesine de değindi, şöyle konuştu: “Bu şehrin bir diğer önemli sorunun da trafik ulaşım problemi olduğunu biliyoruz. Metro ve otobüs duraklarında, üst geçitlerde her geçen gün film sahnelerini aratmayan bir manzarayla karşılaşıyoruz. İstisnasız her gün. Dün bir kez daha gördük. İstanbul’da araç trafiğini çözemedikleri gibi bu millete yaya trafiğini reva gördüler. Yürüyerek gidin biz yapamıyoruz bu işi diyorlar. Ben Belediye Başkanı olsam, benim vatandaşım metrobüs durağında böyle bir çile çekse o koltukta 1 dakika oturmam. İşte Zincirlikuyu’daki, Zeytinburnu’ndaki, Şirinevler’deki yaya üst geçitlerimizin hali ortada. İstanbulluların bu çilesini görünce hiç mi yüzleri kızarmıyor. Hiç mi utanmıyorlar?”

Kurum, mevcut İBB Başkanı’nın ‘sıfırdan yaptım’ dediği 3 metro hattıyla ilgili gerçeği de anlattı. Metro hatlarının temelinin 2017’de atıldığını hatırlatan Kurum, “Utanmadıkları gibi bir de yalan söylüyorlar. Bu İstanbul’a yabancı ve yalancı başkan; Kadir Ağabey döneminde temelleri atılan metro projelerinin temelini ‘ben attım’ diyor. Halbuki İBB’nin resmi internet sitesi onu çok güzel yalanlıyor. İşte oradaki veriler; ‘Sıfırdan başlayıp yaptım’ dediği Mahmutbey-Esenyurt metro hattının başlama tarihi 21 Ağustos 2017. ‘Sıfırdan başlayıp yaptım’ dediği Çekmeköy-Sancaktepe metro hattının başlama tarihi 28 Nisan 2017. ‘Sıfırdan başlayıp yaptım’ dediği Göztepe-Ataşehir metro hattının başlama tarihi 28 Nisan 2017. Üstelik 3 metro hattının yapımında kullanılmak üzere 2017’de İBB Meclisi’ne gelen kredi talebine CHP grubunun ‘hayır’ oyu verdiği ortaya çıktı. Hatırlarsınız, o gün bu yalancı Başkan Beylikdüzü Belediye Başkanı’ydı, ‘Hayır’cılardan. Vatandaşın, milletin hayrına ne kadar güzel iş varsa, ‘hayır’ diyorlar. Eş Genel Başkanı ne diyor? İsmi Özgür ama bir türlü özgürleşemiyor. ‘Bedelli askerlik yapanlardan oy istemiyorum’ diyor. Sen kimsin? Sen dön bir aynaya bak. Daha dün Kur’an Kursu’na giden çocuklarımızı ‘Orta Çağ zihniyeti’ diyerek tarif ettin. Sen şehit cenazesinde kahkahalar attın. Bir de kalkıp ‘bedelli askerlik yapanların oyuna talip değilim’ diyorsun. Sen milletin vatan sevgisini sorgulayacak bu ülkedeki son adamsın. Senin ne söylediğini kulağın duyuyor mu? Sen önce oturduğun koltuğun hakkını ver.” diye konuştu.

“BU BECERİKSİZ YÖNETİMİ SÜRESİZ TATİLE GÖNDERECEĞİZ”

Murat Kurum, İstanbul’da bugün 65 dakika olan ortalama yolculuk süresini 39 dakikaya düşüreceğini söyledi; mevcut İBB yönetimine de şu sözlerle yüklendi: “İstanbul’da bir eserleri var mı? Çeşme açılışından öteye gidememişsiniz. Bir de heykel var, heykeli unuttum. Bu milleti aldatmaya çalışmayın. Bu millet kendini kandırmaya çalışanları hep tarihten silmiştir. 31 Mart akşamı bu beceriksiz yönetimi süresiz tatile göndereceğiz. Gitsinler o çok sevdikleri tatili yapsınlar. İstanbullu vatandaşlarımızı 31 Mart akşamı trafik çilesinden kurtaracağız.”

Murat Kurum, trafik ve toplu taşıma hedeflerinden başlayarak, vaatlerini bir kez daha yineledi. “Hedefimiz; trafikte yolculuk süresini 65 dakikadan 39 dakikaya düşüreceğiz. Bu anlayışla mevcut 328 kilometre metro hattını 2029’a kadar iki katına, tam 650 kilometreye çıkaracağız. Yeni metro hatlarıyla, 2 yakaya yapacağımız tünellerle, kavşaklarla, otoparklarla, yeni otobüs ve metrobüslerle sizleri, İstanbulluları trafik çilesinden, ulaşım probleminden tamamen biz kurtaracağız. Biz sizlerin, İstanbulluların her anında, hep yanında olacağız.” diyen Kurum, İBB Yönetiminin yaptığı haksız işten çıkarmalara da tepki gösterdi, sosyal projelerini sıraladı. Kurum, “Bu şehirde artık hiç kimse haksızlığa uğramayacak, işten çıkarılmayacak. Haksız yere emeğinden işinden, edilmeyecek. Geçmişten bu yana devam eden tüm sosyal destekleri çeşitlendirecek ve artıracağız. Ne şartla olursa olsun, hiç kimseyi geride bırakmayacağız. Göreve gelir gelmez; artık, ilk ve orta öğretimdeki yavrularımızdan; toplu ulaşımda tek bir ücret bile almayacağız. İstanbul’da; çocuğu 6 yaşına kadar olan anne ve babalara da yavrularıyla ücretsiz seyahat hakkı tanıyacağız. İş kuracak kadınlarımıza, genç girişimcilerimize İBB olarak 100 bin TL sermaye desteği vereceğiz. Kendi işinizi kuracak, istihdamı artıracaksınız. Üniversite öğrencilerimize bu yıl 10 bin TL olmak üzere her yıl artacak şekilde eğitim desteği vereceğiz. Yeni evlenecek gençlerimize 50 bin TL beyaz eşya desteği vereceğiz. Kıymetli emeklilerimizi hiçbir zaman yalnız bırakmayacağız. Emeklilere 2 bin 500 TL destek sağlayacağız.” diye konuştu.

“TATİLE AYIRDIĞI VAKTİ İSTANBUL’A AYIRSAYDI, BUGÜN DAHA GÜZEL BİR İSTANBUL’DA YAŞAYABİLİRDİK”

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Murat Kurum, İstanbulluların daha iyi bir yaşamı hak ettiğini vurguladı. CHP’li İBB yönetiminin İstanbul’a ilgisiz olduğunu ifade eden Kurum, konuşmasını şöyle tamamladı: “Biz milletimize hizmet etmenin gayreti içerisinde çalışıyoruz. Ama bugün bir bakıyorsunuz bu beceriksiz İBB yönetim hiçbir şey yapmadığı gibi, hala İstanbul dışında her türlü gündemle meşgul oluyor. Oysa ki beş yıldır boş polemiklere ayırdığı vakti İstanbul’a ayırsaydı, bugün aslına yakışır bir İstanbul’da yaşıyor olabilirdik. Beş yıldır tatile ayırdığı vakti İstanbul’a ayırsaydı, bugün daha güzel bir İstanbul’da yaşayabilirdik. Beş yıldır reklama ayırdığı bütçeyi kentsel dönüşüme ayırsaydı, bugün; daha dirençli bir İstanbul’da yaşayabilirdik. Beş yıldır yabancı ülkelerin temsilcilerine ayırdığı vakti İstanbul’a ayırsaydı, bugün trafiksiz ve çilesiz bir İstanbul’da yaşayabilirdik. Bugün İstanbul’umuzun trafik çilesinin çözülmemesinin en büyük sebebi işte bu ilgisizliktir, ihmalkarlıktır. Beceriksiz aday kendi siyasi ikbali için yaptığı görüşme ve kulis yoğunluğundan İstanbul trafiğinin yoğunluğunu unuttu. Siz, İstanbul’un sorunlarını ikinci plana atarsanız, Esenler bunun cevabını sandıkta verir. 1 Nisan’dan itibaren şu anda bulunduğumuz bu meydandan başlayarak, ‘Nostaljik Tramvay’ımızın projesini hemen başlatacağız. Nostaljik trenimizle sizlere; hızlı, kolay ve kesintisiz bir ulaşım sağlayacağız. Ulaşımı çok daha keyifli bir hale getireceğiz. Oruç Reis Mahallemizde, Türkiye’nin en büyük kentsel dönüşümünü Tevfik Başkanım ile birlikte yaptık. Buradaki alana bir de yeni Millet Bahçesi yapacağız. Esenler’imize yaklaşık 29.000 m2’lik bir yeşil alan üzerine bir Çocuk Köyü yapacağız. Esenler’imize yeni ve modern bir nikah salonu kazandırıyoruz. Bu nikah salonumuzun zeminaltına da 669 araçlık bir otopark yapacağız. Esenler’imize bir Engelsiz Yaşam Merkezi inşa edeceğiz. Engelli kardeşlerimizin her anında hep yanında olacağız. Biz Esenler’imizle el ele vereceğiz ve İstanbul’un yarınları için, çalışacağız, çalışacağız, çalışacağız.”

“KURUM BAŞKAN’IMLA ESENLER’DE BİR TANE RİSKLİ YAPI KALMAYANA KADAR KENTSEL DÖNÜŞÜME DEVAM “

Esenler’deki mitingde, Murat Kurum’a, Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu da eşlik etti. Kurum’dan hemen önce kısa bir konuşma yapan Göksu, “Büyük projeleri yapmak için büyük bir güce ihtiyacımız var. Bu gücü de Esenler’den istiyoruz. İstanbul’da yeni bir rekora koşmak istiyoruz. Kurum Başkan’ımla birlikte Esenler’de bir tane riskli yapı kalmayana kadar kentsel dönüşüme devam edeceğiz. Artık İstanbul’un trafiği sağlık sorunu haline geldi. Esenler’de yeni 10 bin araçlık kapalı otopark yapacağız. Bu ülke 6 Şubat’ta büyük bir felaket yaşadı. Bölgeye gittik, çocuklarımızı, anneleri, babaları kurtardık. İstiyoruz ki Esenler’de hiçbir anne ağlamasın. Esenler’i hep birlikte yeniden inşa edelim. İstanbul’da Murat Kurum Başkan’ımıza vereceğiniz büyük destekle tarih yazmaya hazır mısınız?” diye konuştu.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Murat Kurum, mitingin ardından seçim otobüsüyle Esenler caddelerinde tur attı, halkı selamladı.

Editör: Haber Merkezi