MÜSİAD'tan TCMB'nin faiz kararına ilk yorum

TCMB'nin faiz kararına ilişkin değerlendirmede bulunan MÜSİAD Genel Başkanı Kaan, "TCMB yeni yönetimince alınan faiz indirimi kararı, ülkemiz ekonomisinin bütün aktörleri adına sevindirici bir gelişme olmuştur." dedi.

Google Haberlere Abone ol
MÜSİAD'tan TCMB'nin faiz kararına ilk yorum
25.07.2019 15:05

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB)'nin faiz oranlarını indirme kararına ilişkin açıklama yaptı. Açıklamasında kararın olumlu bir gelişme olduğunu vurgulayan Kaan, "MÜSİAD olarak, TCMB'nin bu kararının bankaların mevcut faiz oranlarına yatırımcı lehine hızlı bir şekilde yansıyacağını temenni ediyoruz." ifadelerini kullandı.

MÜSİAD Genel Başkanı Kaan'ın açıklaması şöyle;

"T.C. Merkez Bankası yeni yönetimince alınan faiz indirimi kararı; en büyük üreticisinden en küçük tüketicisine, ülkemiz ekonomisinin bütün aktörleri adına sevindirici bir gelişme olmuştur. Merkez'in faiz indirimleri konusundaki bu tutumu, Yeni Türkiye'de yeri olmayan 'yüksek faiz, yüksek üretim maliyeti ve düşük yatırım' tuzağına daha fazla düşülmeyeceğini göstermiştir. MÜSİAD olarak, TCMB’nin bu kararının bankaların mevcut faiz oranlarına yatırımcı lehine hızlı bir şekilde yansıyacağını temenni ediyoruz. Zira bankalar tarafından kullandırılan kredilerin maliyetleri düşmedikçe, ekonomik aktivitedeki canlılığın sürdürülebilir olması mümkün değildir. Önümüzdeki dönemde de kademeli bir şekilde daha alt seviyelere çekilmesini beklediğimiz faiz oranlarının yanı sıra, ekonomi yönetimince iç talebi canlandırmaya yönelik alınan diğer önlemlerin, bilhassa yılın son çeyreğinden itibaren ekonomiye olumlu yansıyacağını düşünüyoruz."

Etiketler MÜSİAD tcmb faiz dolar
Yorumlar