Müsilaj nedir, neden oluşur? Deniz salyası ve Müsilaj zararlı mı, nedenleri nelerdir?

Deniz salyaları (Müsilaj) denizlerimizi tehdit etmeye devam ediyor. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum müsilaj sorunu için bir açıklamada bulundu. Bugün Marmara Denizi'ndeki müsilajın temizlenmesine yönelik çalışma yapılacak. Peki bu müsilaj nedir, neden oluşur? Deniz Salyası nedenleri nelerdir?

Google Haberlere Abone ol
Müsilaj nedir, neden oluşur? Deniz salyası ve Müsilaj zararlı mı, nedenleri nelerdir?
08.06.2021 14:00

Müsilaj yani halk arasında Deniz Salyası olarak biliniyor. Deniz salyaları denizlerimizi tehdit etmeye devam ediyor. Deniz salyalları canlıların yaşamını daraltırken aynı zamanda balıkçılar için avlanmayı zorlaştırıyor. Müsilajlar tüm ekosistemi etkiliyor ve oksijeni de azalttığı bilinmekte. Denizde yaşayan canlılar da müsilaj kabusundan nasibini almakta. Peki Müsilaj-Deniz Salyası neden oluşur zararları neler?

DENİZ SALYASI (MÜSİLAJ) NEDİR, NEDEN OLUR?

Müsilaj, hemen hemen tüm bitkiler ve bazı mikroorganizmalar tarafından üretilen kalın, yapışkan bir maddedir. Yapışkan, sümüksü yapıya sahip olan müsilaj deniz sıcaklığının yükselmesi artan bakteriler sonucunda oluşur. Denizlerdeki müsilaj özellikle balıkçıların kabusu olur. Balıkçı ağlarına yapışan müsilaj avlanmayı zorlaştırır.

Müsilaj nedir

Bitkilerdeki müsilaj, su ve gıdanın depolanmasında, tohum çimlenmesinde ve zar kalınlaşmasında rol oynar. Kaktüsler (ve diğer sukulentler) ve keten tohumları, özellikle zengin müsilaj kaynaklarıdır.

Deniz suyu sıcaklığının yükselmesi ve denizlerin durgunlaşması (dalga olmaması) deniz salyasına neden oluyor. Ayrıca çevre kirliliğinin denizlere yansıması, denizlerdeki kirliliğin ve atıkların çoğalması deniz salyasının oluşmasına neden olan Fitoplanktonların da hızla çoğalmasına neden oluyor.

Marmara Denizi'ndeki bu korkutucu görüntünün sebebi olan müsilajda denizin durgunluğu ve deniz suyu sıcaklığı kadar denizlerin kirliliğinin de payı var. Deniz salyasının temizlenebilmesi için rüzgarın şart olduğu uzmanlar tarafından ilk söylenenler arasında

MARMARA DENİZİ'NDEKİ MÜSİLAJIN NEDENİ BELLİ OLDU

Marmara Denizi'ndeki müsilajın nedenini İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Hidrobiyoloji Anabilim Dalı Plankton Araştırma Laboratuvarı'nda belli oldu. 23 gün önce Marmara Denizi'nin çeşitli bölgelerinden alınan deniz salyası örnekleri incelendi. İncelenen salyada çok sayıda evsel atık, bakteri ve müsilaja sebep olan tek hücreli canlılar tespit edildi. Tek hücreli canlıların müsilajı arttırmada büyük rol oynadığı saptandı.

DENİZ SALYASI ZARARLI MI?

Deniz içerisinde bulunan canlıların yaşam alanını daraltması nedeniyle hem denizlerdeki canlı türünü hem de balıkçılığın yapıldığı alanlarda balıkçılığı etkiliyor. Bu nedenle önlem alınması gereken konular arasında bulunan salyalar riskli bir durum oluşturabiliyor.

MÜSİLAJ NEDENLERİ 

Gerekli evsel atık su arıtma tesislerinin hayata geçirilmemesi, atık suların arıtılmadan denize verilmesi, Marmara Denizi'nde su değişim hızının düşük olması ve giderek düşen çözünmüş oksijen miktarı ötrofikasyon seviyesini yükselterek ekolojik kaliteyi de düşürüyor.

Marmara Denizi'ne gerekli arıtım yapılmadan gerçekleştirilen atık su deşarjları da ötrofikasyonun ana nedenlerini oluşturuyor.

Ötrofikasyon da Marmara Denizi'nde en dikkati çekici problem olan ve "salya" olarak bilinen müsilaj oluşumlarına neden oluyor.

Marmara Denizi'nde, besin maddesi varlığının aşırı artması ve deniz suyu sıcaklıklarının yüksek seyretmesiyle aşırı çoğalan fitoplankton hücrelerinin ekosistem içinde kullanılmadan parçalanmaları sonucu denizde müsilaj oluşumları artıyor.

DENİZ SALYASI KARADENİZ’DE

Marmara Denizi’nin karşı karşıya kaldığı ‘deniz salyası’ olarak adlandırılan müsilaj, Karadeniz’de de gözlendi. Ordu’nun Fatsa ilçesi Yalıköy Limanı’nda önceki gün küçük çaplı alanda deniz salyası görüldü. Balıkçıların ihbarı ile belediye ekipleri, deniz yüzeyindeki kirliliği temizledi. Denizdeki salya tehdidi uzmanlarca takip ediliyor.

Yorumlar