Müslüman Türklere hakaret eden Celal Şengör yine haddini aştı

Prof. Dr Celal Şengör, Azerbaycan'da katıldığı bir panelde 'En cahil Türkler Müslüman Türklerdir' dedi. Şengör'ün bu sözleri tepki topladı.

Müslüman Türklere hakaret eden Celal Şengör yine haddini aştı
09.12.2019 15:42

Jeoloji alanında çalışmaları ile bilinen Prof. Dr. Celal Şengör, Azerbaycan'daki konuşması ile sosyal medyanın gündemine oturdu. 

Öğrencilerin kendisine yönelttiği, ''Sizce Türkler modern çağda neden cahil bırakıldı?'' sorusuna Şengör, ''Türkler cahil bırakılmadı, kendi kendilerini cahil ettiler. En cahil Türkler Müslüman Türklerdir'' diyerek cevap verdi.

''Osmanlı Devleti Türk tarihinin en alt noktasıdır''

Müslümanlığın Türkleri cahilleştirdiğini savunan Şengör, sözlerine, ''Türkler, Müslüman camiasına katıldıktan sonra İslamiyet'in 11. yüzyıldaki çöküşü Türkleri de beraberinde sürükledi. Özellikle Osmanlı Devleti benim kanaatimce Türk tarihinin en alt noktasıdır.'' ifadeleriyle devam etti.

Sosyal medyada tepki topladı

İslam ve bilim tarihine büyük katkıları olan Müslüman Türklerle ilgili Şengör'ün açıklamaları sosyal medyada büyük tepki çekti. Osmanlı'nın dönemin birçok bilim insanını ve önemli eserleri İstanbul'da topladığını hatırlatan kullanıcılar büyük tepki gösterdi.

Yorumlar