Mustafa Ilıcalı, Acun Ilıcalı ile akraba mı? Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı kim, nereli, kaç yaşında?

Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı ile ilgili bilgiler internet ortamında sorgulanıyor. Ulaşım projelerinde ismini duyuran Ilıcalı , inşaat mühendisliği bölümünden mezun olmuştur. Bu akşam Habertürk TV programında büyük projeler hakkındaki bilgiler veren ünlü akademisyen ile ilgili bilgiler merak ediliyor. Peki, Mustafa Ilıcalı, Acun Ilıcalı ile akraba mı? Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı kim, nereli, kaç yaşında?

Biyografi
Haber Girişi:
Son Güncelleme:
Google Haberlere Abone ol
Mustafa Ilıcalı, Acun Ilıcalı ile akraba mı? Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı kim, nereli, kaç yaşında?

Akademisyen, bürokrat, siyaset adamı, milletvekili kimliğiyle tanınan Mustafa Ilıcalı'nın hayatı ve biyografisiyle ilgili bilgiler merak konusu oldu. Türkiye'nin mega projelerinde söz sahibi olan isimlerden biri olan Ilıcalı, İstanbul Teknik Üniversitesi'nde akademisyenlik görevini yürütmüştür. Peki, Mustafa Ilıcalı, Acun Ilıcalı ile akraba mı? Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı kim, nereli, kaç yaşında? Detaylar haberde...

PROF. DR. MUSTAFA ILICALI KİMDİR, ASLEN NERELİ, KAÇ YAŞINDA?

1954 yılında Erzurum'un Ilıca ilçesinde doğdu. Baba adı Nazif, anne adı Behice'dir. Erzurum'da başladığı eğitim hayatının lisans bölümünü İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesinde; akademik kariyerini ise 2000 yılında Ulaştırma Profesörü unvanı alarak Yıldız Teknik Üniversitesinde tamamladı.

AK Parti’den 2002 yılında Erzurum Milletvekilli seçilerek TBMM’de Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyon Başkan Vekilliği, Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi Türk Delegasyonu Üyeliği, Türkiye Avusturya Parlamentolar Arası Dostluk Grup Başkanlığı ve AK Parti MKYK üyeliği görevlerinde bulundu. 2007 yılından itibaren ise, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kadir Topbaş’a danışmalık ve Bahçeşehir Üniversitesinde öğretim üyeliği görevlerinde bulundu; ulaştırma uygulama araştırma merkezi ile Ulaştırma ve İnşaat Mühendisliği bölümlerinin kurucu başkanı oldu.

Bahçeşehir Üniversitesinde ülkemizde bir ilk olarak Ulaştırma Mühendisliği Bölümü ile belediye çalışanlarına yönelik ‘Ulaşım ve Şehircilik’ konularında yüksek lisans programının açılmasını sağladı. Türkiye’nin birçok şehrinde AK Parti Siyaset Akademisinde dersler verdi. Recep Tayyip Erdoğan'ın belediye başkanlığı döneminde İstanbul Büyükşehir Belediyesinde birlikte çalışmaya başladığı 1994’ten itibaren günümüze kadar üniversite hocalığı yanında İstanbul ve Türkiye için önemli olan çok sayıda ulaştırma ve trafik güvenliği projeleri içerisinde yer aldı.

Ak Parti'den 1 Kasım 2015'te de Erzurum Milletvekili seçilerek TBMM'de yasama çalışmalarına katıldı. İngilizce bilmekte, evli ve iki çocuk babasıdır.

Mustafa Ilıcalı, Acun Ilıcalı'nın amcasıdır.

Yorumlar