Dünya liderlerinin ve Batı medyasının Gazze'deki acımasız katliama sessiz kaldığı bir ortamda, birkaç cesur isim gerçeği dile getiriyor. İngiliz gazeteci ve film yapımcısı Myriam Francois, katıldığı bir programda sunucunun Yemen'deki saldırıların ekonomiyi nasıl etkileyeceği konusundaki açıklamalarına sert tepki gösterdi. Francois, Gazze'deki bebeklerin yaşam mücadelesi verdiği bir dünyada Batılıların sadece kendi çıkarlarını düşünmesini "yüzsüzlük" olarak niteledi ve "Amazon paketlerinizin gecikmesi beni derinden üzüyor" ifadelerini ironik bir şekilde kullandı.

 "AMAZON PAKETLERİ İÇİN Mİ BOMBALIYORUZ?"

Francois, sunucunun Kızıldeniz'deki Husi kontrolünün ticari faaliyetleri riske attığı yönündeki ifadesine, "Soykırıma uğrayan Filistinlileri desteklemek için sandallarla gelen birkaç adam, buna itiraz ediyor ve biz de dünyanın en fakir ülkelerinden birini bombalıyoruz. Amazon paketleriniz geciktiği için çok üzgünüm." diyerek ironik bir göndermede bulundu.

BATI'NIN İKİYÜZLÜLÜĞÜNE DİKKAT ÇEKEN ÇIKIŞ

Myriam Francois, Batı'nın dünya genelindeki tutumunu "Soykırım var çocuklar, soykırım. Batı'nın dünyada kovboyculuk oynayamayacağını anlamaya başlaması gerektiğini düşünüyorum." şeklinde değerlendirirken, uluslararası hukuku ihlal eden eylemlere karşı tepkisini dile getirdi.

İNSANLIK ADINA ÇAĞRI: "ANESTEZİ OLMADAN TEDAVİ EDİLEN ÇOCUKLAR VAR"

Francois, "İnsanların ülkelerini bombalayarak, uluslararası hukuku göz ardı ederek ve her eyleminizin bir sonucu olmasını bekleyerek etrafta dolaşamazsınız. Şu anda anestezi olmadan tedavi edilen çocuklar varken ticaret hakkında konuşmaya nasıl cüret edebiliriz?" diyerek Batı'nın sorumsuz politikalarını sorguladı.

Editör: Ferhat Erdemir