Nakdi ücret desteği ödemesi yattı mı? Nakdi ücret desteği başvurusu nasıl yapılır?

Nakdi ücret desteği ödemeleri yattı mı? son günlerde vatandaşlarca merak edilen sorulardan biri. Haziran ayı nakdi ücret desteği ödeme tarihi hakkında Bakan Vedat Bilgin son noktayı koydu. Ücretsiz maaş desteği ücretsiz izne ayrılan, Kısa Çalışma Ödeneği'nden yararlanamayan, 15 Mart'tan sonra iş akdi feshedilen ancak işsizlik ödeneğine hak kazanmamış olan ve yaşlılık aylığı almayan işçiler nakdi ücret desteği uygulamasından faydalanabiliyor.

Google Haberlere Abone ol
Nakdi ücret desteği ödemesi yattı mı? Nakdi ücret desteği başvurusu nasıl yapılır?
08.06.2021 10:29

Haziran ayı nakdi ücret desteği ödemesini bekleyen çalışanlar için son dakika açıklaması Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Bilgin'den geldi. Nakdi ücret desteği ödemeleri, banka hesapları üzerinden bugün  gerçekleştirilecek. Sistemde IBAN bilgisi eksik veya hatalı olanlar ise Nakdi ücret desteği ödemesini PTT aracılığıyla alacak.

NAKDİ ÜCRET DESTEĞİ ÖDEMELERİ BAŞLADI

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Mayıs ayına ilişkin nakdi ücret desteği ödemelerinin 8 Haziran'da gerçekleştirileceğini bildirdi.

Nakdi ücret desteği ödeme

İŞKUR'DAN NAKDİ ÜCRET DESTEĞİ AÇIKLAMASI

İŞKUR üzerinden yapılan açıklamada "Sosyal Koruma Kalkanı kapsamında 17 Nisan 2020 tarihinde başlatılan Nakdi Ücret Desteği, Sayın Cumhurbaşkanımızın tensipleriyle 17 Mayıs 2021 tarihinden itibaren 30 Haziran 2021 tarihine daha uzatıldı." ifadelerine yer verildi.

NAKDİ ÜCRET DESTEĞİ BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Kısa çalışma ödeneğinden faydalanamayan ve ücretsiz izne ayrılan vatandaşlar için nakdi ücret desteği başvurusu yapılır. Söz konusu başvuruyu işverenin yapması gerekir.

Başvuru yapmak için https://uyg.sgk.gov.tr/IsverenSistemi linkine tıklayabilirsiniz.

NAKDİ ÜCRET DESTEĞİNİN KESİLECEĞİ DURUMLAR 

Nakdi ücret desteğinden yararlanılan dönemde, aynı veya başka bir işyerinde işe başlanması ve/veya herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşundan yaşlılık aylığı alınmaya başlanması halinde nakdi ücret desteği kesilir.

Ücretsiz izne ayrılarak nakdi ücret desteğinden yararlanan işçinin fiilen çalıştırıldığının tespiti halinde, işverene, bu şekilde çalıştırılan her işçi ve çalıştırıldığı her ay için ayrı ayrı olmak üzere fiilin işlendiği tarihteki aylık brüt asgari ücret tutarında Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüklerince idari para cezası uygulanır. Fazla ve yersiz ödemeye sebep işverenlerden, ödenen nakdi ücret desteği, ödeme tarihinden itibaren işleyecek kanuni faizi ile birlikte tahsil edilir.

2021 NAKDİ ÜCRET DESTEĞİ NE KADAR?

2021 yılı için ise günlük nakdi ücret desteği miktarı, 13 Ocak 2021 tarihli Cumhurbaşkanı Kararı ile asgari ücret artış oranında (%21,56) artırılarak günlük 47,70 TL'ye çıkarılmıştır. Nakdi Ücret Desteği, bir ay içerisinde en fazla 30 gün olmak üzere işçinin kendisine ödenmektedir. Nakdi ücret desteği 1500 lira olarak açıklandı.

Yorumlar