Nasreddin Hoca gerçekten var mı? Nasreddin Hoca yaşadı mı?

Çocukluğumuzda fıkralarıyla tanıdığımız, ilginç mizah anlayışına sahip olan Nasreddin Hoca, kültürümüzde büyük bir yer tutuyor. Peki, bu tarihi kişilik gerçekten yaşadı mı yoksa tamamen bir efsane mi?

Nasreddin Hoca gerçekten var mı? Nasreddin Hoca yaşadı mı? - Sayfa 1

İlginç mizah anlayışı ve verdiği mesajlarla hepimizin tanıdığı Nasreddin Hoca hakkında bugün bile birçok tartışma sürüyor. Varlığı ile sadece Türkler'de değil; Araplar, Bulgarlar, Çinliler, Farslar, Macarlar, Ruslar gibi farklı toplumlarda da yer edinen Nasreddin Hoca gerçekten var mı, yoksa bir efsane mi? İşte detaylar...


Nasreddin Hoca gerçekten var mı? Nasreddin Hoca yaşadı mı? - Sayfa 2

NASREDDİN HOCA GERÇEKTEN VAR MI?

Nasreddin Hoca'nın varlığı hâlâ tartışılıyor. Bu zamana kadar varlığına dair bulunan bazı belgeler olsa da henüz uzlaşılmış bir görüş yok.

Bulunan belgere göre; 1208 yılında Akşehir'in Hortu köyünde doğan Nasreddin Hoca, burada temel eğitimini aldıktan sonra Sivrihisar'da medresede eğitim görmüş ve babasının ölümü üzerine döndüğü memleketinde köy imamlığı görevini üstlenmiştir.

Nasreddin Hoca gerçekten var mı? Nasreddin Hoca yaşadı mı? - Sayfa 3

NASREDDİN HOCA KİMDİR?

Nasreddin Hoca, bir süre sonra dönemin tasavvufi düşünce merkezlerinden olan Akşehir'e göç ile Mahmûd-ı Hayrânî'nin dervişi olarak Mevlevîlik, Yesevîlik veya Rufâilik yoluna mensup oldu.

Nasreddin Hoca gerçekten var mı? Nasreddin Hoca yaşadı mı? - Sayfa 4

Akşehir'de mülki görevler üstlenen ve aynı zamanda Akşehir çevresindeki yörelerde de kısa süreli bulunduğu düşünülen Nasreddin Hoca, 1284'te yine Akşehir'de ölerek günümüzdeki Nasreddin Hoca Türbesi'ne gömüldü.