NATO'dan Putin'e cevap: Yanlış hesap yaptı

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Putin'in açıklamaları için 'tehlikeli ve sorumsuzca' yorumunu yaptı. Stoltenberg, 'Putin'in açıklaması tansiyonu yükselten cinstendi ama sürpriz olmadı. Konuşması savaşın istediği gibi gitmediğinin göstergesi. Putin, Ukrayna'yı doğru hesaplayamadı, büyük bir hata yaptı. Daha fazla asker gönderimi Ukrayna'daki çatışmaları artırır.' dedi.

Dünya
Haber Girişi:
Son Güncelleme:
Google Haberlere Abone ol
NATO'dan Putin'e cevap: Yanlış hesap yaptı

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in kısmi seferberlik ilan etmesinin ardından açıklamalarda bulundu.

"Putin, Ukrayna konusunda yanlış hesap yaptı. Putin büyük bir hata yaptı." diyen Stoltenberg, "Putin'in açıklamaları savaşın onun planladığı gibi gitmediğini gösteriyor." ifadelerini kullandı.

"NATO PUTİN GİBİ TEHLİKELİ, SORUMSUZ NÜKLEER SÖYLEME GİRMEYECEK"
Stoltenberg, "Putin'in nükleer söylemi tehlikeli ve sorumsuz. Nükleer savaşı kazanamaz." dedi ve şöyle devam etti:

"NATO Putin gibi tehlikeli, sorumsuz nükleer söyleme girmeyecek. NATO, Putin ile mücadele için uzun bir sürece hazırlanmalı. NATO, Moskova'nın nükleer silah kullanımı ile ilgili yanlış anlaşılma olup olmadığından emin olacak."

NATO müttefiklerinin Ukrayna'ya eşi görülmemiş destek verdiğinin alını çizen NATO Genel Sekreteri, "Rus ordusundaysa teçhizat, komuta ve kontrol yetersiz. Ukrayna savaşının müzakere masasında sona ereceğini umut ediyorum. Ama Kiev'in kabul edilebilir bir sonuca ulaşması lazım." dedi.

ZELENSKİY: RUSYA'NIN NÜKLEER SİLAH KULLANACAĞINA İNANMIYORUM
Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, "Rusya'nın nükleer silah kullanacağına inanmıyorum. Batı Putin'in şantajına kanmasın." açıklamasını yapmıştı.

PUTİN SEFERBERLİK İLAN ETTİ
Rusya'da bugün itibarıyla kısmi seferberlik ilan edilmişti.

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, kısmi seferberlik kapsamında toplam 300 bin yedek askerin göreve çağrılacağını söylemişti.

Yorumlar