Nehirde yüzerken eline çarptı! Yanlışlıkla dünyanın en büyük altınını buldu...

Altının geleceğin en önemli değerli madeni olacağı tahmin ediliyor. Bu yüzden birçok ülke son yıllarda altın rezervlerini artırma yoluna gitti.

Nehirde yüzerken eline çarptı! Yanlışlıkla dünyanın en büyük altınını buldu... - Sayfa 1

Kimi ülkelerde altın bilinçli bir şekilde çıkarılırken bazen de yanlışlıkla bazı keşifler yapılabiliyor. İşte bu olayda tedaüfen bir keşfi sizlere anlatacağız.


Nehirde yüzerken eline çarptı! Yanlışlıkla dünyanın en büyük altınını buldu... - Sayfa 2

İskoçya’da dört yıl önve Wanlockhead yakınlarındaki bir nehirde sırt üstü yüzen bir adamın eline bir cisim çarptı. Eline çarpan cismin taş olduğunu zanneden ve incelemek için suyun içinden çıkartan adam, bunun bir altın parçası olduğunu fark ettiğinde büyük bir şaşkınlık yaşadı.


Nehirde yüzerken eline çarptı! Yanlışlıkla dünyanın en büyük altınını buldu... - Sayfa 3

Altın parçasını yanına alarak bölgeden uzaklaşan adam bunu bir uzmana gösterdi. 85.7 gram ağırlığındaki altın 500 yıldan bu yana rastlanan Birleşik Krallık tarihinin en büyük altın parçası olduğu ortaya çıktı.


Nehirde yüzerken eline çarptı! Yanlışlıkla dünyanın en büyük altınını buldu... - Sayfa 4

İskoçya'daki keşiften sonra, devasa külçenin tam konumu, günümüzün altın hücumunda hazine avcılarının ortaya çıkmasını önlemek için hiçbir zaman halka açıklanmadı. Bir altın uzmanı olan Leon Kirk, “En az 50 bin sterlin değerinde olduğunu söyleyebilirim. Altın çok yoğun olduğu için, külçeler doğrudan dibe batar ve yüzyıllar boyunca akıntılar tarafından hareket ettirilmeden uzanabilir. ‘Douglas Nugget’ adı verilen altın parçası için milyarder koleksiyonerlerin çok daha fazlasını ödeyebileceğine eminim” dedi.