Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın diplomasi trafiği dünyanın gündeminde....Son olarak İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun Türkiye'yi ziyaretine dikkat çeken uluslararası basın bunun 15 yıl sonra bir ilk olacağını belirtirken masada hangi konuların yer alabileceğine odaklandılar...

EN SAĞLIKLI PROJE...

Netanyahu'nun Türkiye'ye gelişi ile ilgili soruyu yanıtlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Burada zaten en sağlıklı proje, Türkiye üzerimizden doğal gazın Avrupa'ya ulaşmasıdır. Yoksa Akdeniz'den Avrupa'ya doğal gaz sevkiyatı maliyetleri itibarıyla çok fazla. Ama Türkiye'den olduğu zaman hem Türkiye olarak bunu kullanma noktasında karlı bir sürece girmiş olacağız hem de Avrupa'ya bu işin naklinde belli bir oran imkânımız olacak.

İLK ADIM BERAT ALBAYRAK DÖNEMİNDE

"Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız Berat Bey'in döneminde böyle bir adım atılmıştı. O adım kesintiye uğradı. Şimdi ise bu atacağımız adımla ilk defa Netanyahu ile bir temas kuruyoruz. Temennim odur ki bu gelişme, Türkiye-İsrail ilişkilerinde çok daha sıcak bir dönemin başlangıcı olsun." demişti.

GÜNDEMLERİNDEKİ ASIL KONU: MASADA HANGİ KONULAR VAR?

ABD merkezli Bloomberg, on yılı aşkın süredir devam eden gerilimin ardından yeni sürecin başladığına dikkat çekti. Önümüzdeki hafta gerçekleşecek zirvede önemli konuların ticaret, enerji ve İsrail-Filistin çatışması olacağı ifade edildi.

Reuters'ta yer alan haberde ise, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Netanyahu görüşmesinin ay sonunda gerçekleşeceği vurgulandı. İki ülke arasında on yılı aşkın bir süre sonra ilk kez bir görüşme gerçekleşeceğine dikkat çekildi.

15 YIL SONRA BİR İLK

Times of İsrael, 15 yıl sonra bir ilk gerçekleşeceğini duyurdu. Erdoğan ve Netanyahu'nun 28 Temmuz'da görüşeceği ifade edildi.

İki liderin İsrail-Filistin ilişkilerini konuşacağı belirtilen haberde, bu görüşmenin 2008'den sonra bir ilk olacağı vurgulandı.

SU ALTI DOĞAL GAZ PROJESİ

Jerusalem Post haberi iki ülkenin ilişkilerinde yeni dönem olarak okurlarına aktardı. Erdoğan'ın Abbas ve Netanyahu'yu ayrı ayrı ağırlayacağının yazıldığı haberde, Türkiye ve İsrail arasında su altı doğal gaz projesi konusunda iş birliği yapılabileceği ifade edildi.

NETANYAHU BUNU BEKLİYORDU

The Times of Israel gazetesi haftalar önce yaptığı bir açıklamasında iç siyasette sorunlar yaşayan ve ABD ile de arası açık olan İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bir araya gelmenin yollarını aradığını yazmıştı.

İsmi açıklanmayan üst düzey bir yetkili verdiği demeçte, Başbakanlık'ın böyle bir toplantıyı düzenlemek için büyük çaba sarf ettiğini ifade etmişti. Diplomatik kaynaklar ise sürecin birtakım zorluklar ile karşı karşıya olduğunu belirtilmişti.. Kanal 12'ye göre, İsrail Başbakanı Netanyahu, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşüp, vereceği fotoğrafla ülke içinde 'diplomatik başarı' görüntüsü vermeyi planlıyordu.

Kaynak: Sabah

Editör: Bilge Güler