ABD merkezli dijital yayın platformu Disney Plus’ın Atatürk dizisini Ermeni lobisinin baskılarına dayanamayarak yayınlamama kararı gündem oldu. Disney Plus yaptığı açıklamayla dizinin platformda yayınlanmayacağı resmi olarak kabullendi. Bu da Ermeni lobisinin onların üzerinde ne kadar etkili olduğunu gösterdi. Amerika Amerikalığını, Ermeni Ermeniliğini yapıyor anlaşıldı da Türkiye’de durum nedir?
Sosyal medyada şu an, CHP ve ittifak ortaklarının etrafında çöreklenen kişilerin, yazarların, sanatçıların, yorumcuların Türk milletine Atatürk üzerinden yapılan saygısızlığa karşı bir suskunluk içine girmeleri tartışma konusudur. Her konuda Atatürk istismarı yaparak siyasi rant sağlamaya çalışanların Disney Plus’ın, Atatürk’e olan saygısızlığına karşı suskunlukları dikkat çekiyor.
Kemal Kılıçdaroğlu, Meral Akşener ve diğer ittifak ortaklarının konu Netflix’in ahlaksız yayıncılık anlayışına sahip çıkmak olunca nasıl tren vagonu gibi sıralandığını hatırlayınca, konu Disney Plus’a gelince tepkisiz kalmaları sorgulanıyor.
Hatırlarsanız Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Niçin YouTube, niçin Twitter, niçin Netflix, niçin şu, bu gibi sosyal medyalara karşı olduğumuzun ne demek olduğunu anlıyor musunuz? İşte bu ahlaksızlıkları ortadan kaldırabilmek için. İftiranın, kişilik haklarına saldırının, itibar suikastlerinin alıp başını gittiği bu mecraların bir düzene sokulması şarttır. Bu millete, bu ülkeye bu tür mecralar yakışmıyor. Onun için de bir an önce biz bunları parlamentomuza getirip, parlamentomuzdan bu tür sosyal medya mecralarının tamamen kaldırılmasını, kontrol edilmesini istiyoruz." dediğinde kuyruğu birbirine bağlı bu siyasi ekip sıraya girmişti.
“#SosyalMedyamaDokunma” etiketi altında buluşarak Meral Akşener “Dark'ın son sezonunu bitirmeden Netflix'i kapatırsan vallahi gücenirim Sayın @RTErdogan.” Twitini paylaşmış, Kemal Kılıçdaroğlu onu alıntı yaparak üzerine “Aman Meral Hanım, şimdi hırsından spoiler verir:)” yorumunu yapmış, HD(P)KK’lı Pervin Buldan da Kılıçdaroğlu’nu alıntı yaparak "Biz de La Casa De Papel'in son sezonunu bekliyorduk " yorumunu yazmıştı.
Netflix’e karşı haklı gösterilmiş bir tepkiye karşı bu duruşu sergileyen malum ekip, söz konusu Atatürk’e saygısızlık olunca süt dökmüş kediye döndü. Hadi HD(P)KK’lı Pervin Buldan’ın Atatürk’le işi olmaz da diğerleri niçin dostlar alışverişte görsün misali twit şov yapmadılar?
Disney Plus’a tepki gösterip Atatürk’e sahip çıkmak, Netflix’in ahlaksızlıklarına sahip çıkmak kadar cazip gelmedi mi?
Ya sosyal medyada isimleri sürekli dönen Cem Yılmaz, Şahan Gökbakar, Tarkan, Gökhan Gökoğuz, Fazıl Say ve benzerlerinden Disney Plus’ın saygısızlığına susmalarına ne demeli? Söz konusu CHP’nin siyasi rantı ise Atatürk’ü maske olarak kullanıyorlar ama ortada Atatürk’e alenen bir saygısızlık var hiç oralı değiller.
Bu konuda hükümet çok net duruş sergileyip Disney Plus’a tepki gösterince hiçbiri ortada görünmüyor. Niye acaba? Hükümet ile birlikte Atatürk’e sahip çıkmayı ayıp mı görüyorlar?
Atatürk’ün miraslarını ortadan kaldırmak isteyen terör örgütü PKK’nın siyasi uzantısı HDP ile ittifak yapan CHP’yi körlük derecesinde destekleyen, Ekrem İmamoğlu’nu “2. Atatürk” diye pazarlayan bu zekâlardan beklentimizi düşürmeliyiz… Baksanıza CHP’nin başındaki Kemal Kılıçdaroğlu amatör ligdeki bir takımı başarısından dolayı kutluyor ama Atatürk’ün mirasında oturduğu halde her nedense sahip çıkamıyor. “Disney Plus’a tepki gösterip Atatürk’e sahip çıkarsam Ermeni lobisini küstürürüm” diye mi düşünüyor acaba?
Disney Plus’ın saygısızlığı sadece Atatürk’le ilgili bir dizinin çekimini yapıp Ermeni lobisinin baskısıyla yayınlamaması değil, Türk milletinin tarihine karşı yapılan iftiralara bizzat omuz vermesidir.
Bunu da en net gösteren ABD’deki Ermeni Lobisi ANCA’nın Başkanı Aram Hamparian’ın “Atatürk’e Disney’de yer vermek çok korkunç bir öneri. Atatürk’ün soykırım mirasını göz önünde bulundurmadan onu anlatan herşey, yaptıklarını meşrulaştırır. “ açıklaması olmuştur.
CHP’nin en başından tutun da dibi de işte bu duruma karşı sessiz kalmaktadır. Bizi kahreden de budur.
“23 Nisan'dan bir sonraki gün neydi? Bilmek istemeyenler için ipucu:1915” ve “Tarihte Bugün: Ermeni Soykırımı başladı. Katledilen Ermeni vatandaşlarımızı anıyoruz, 19:15'te Taksim'de”  diyerek sözde Ermeni Soykırım iddialarına destek veren, yürüyüşlerine katılan Canan Kaftancıoğlu’nu, CHP’ye sembol isim yapan Kemal Kılıçdaroğlu’nun böyle bir konuda Disney Plus’a tepki göstermesini beklemekte zaten zaman kaybı olduğu gibi aşırı saflık olur. Böyle bir CHP’nin peşinden giden yazarın, sanatçının da duyarlı olmasını beklemek, deveye hendek atlatmaktan zordur.
PKK orman yakarken “Onlar CHP’nin ortağı” diye susan sanatçı, hükümeti suçlarken aslan, kaplan oluyorsa, oradan Atatürk’e organik bir sahiplenme zaten olmaz.
CHP ve ittifak kuyrukları, her milli konuda olduğu gibi Disney Plus’ın Atatürk’e yapılan saygısızlığa verdiği suskunluk ve sözde Ermeni soykırımına destek vermesi karşısında göstermediği tutumla sınıfta kalmıştır.
Başta Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Ebubekir Şahin ve hükümet yetkililerinin, Disney Plus’ın bu konuda gösterdiği saygısızlıklar karşısında “Atatürk vurgulu” tavırları Türk milletine ve devletine yakışan duruş olmuştur. Bu konuda da alkışı hak etmişlerdir.