Nevruz Bayramı ne zaman kutlanacak? Nevruz nedir? Nevruz'un anlamı

Nevruz Bayramı ne zaman kutlanacak? sorusu bahar aylarının gelmesiyle sıkça sorulan sorular arasına girdi. Baharın gelmesini sabırsızlıkla bekleyen vatandaşlar Nevruz Bayramı'nın ne zaman kutlanacağını merak ediyor. Peki, özellikle Türk Kültürü'nde yüzlerce yıldır yer alan Nevruz nedir?

Nevruz Bayramı ne zaman kutlanacak? Nevruz nedir? Nevruz'un anlamı
Editör Şenay Koca 18.03.2019 17:08

Nevruz Bayramı ya da kısa adıyla Nevruz, her yıl olduğu gibi bu yılda çeşitli etkinliklerle dünyanın pek çok yerinde kutlanılacak. Yeni yılda doğanın uyanışı olarak bilinen Nevruz Bayramı'nı kutlamak isteyenler, Nevruz Bayramı ne zaman kutlanacak? sorusunun yanıtını arıyor. Peki, Anadolu ve Türk Kültürü'nün köklü bir geleneği olan Nevruz nedir? Nasıl kutlanır. İşte, Nevruz hakkında merak edilenler...

Nevruz nedir?

Orta Asya'dan Balkanlardaki uluslara kadar çok geniş bir bölgede yerel renk ve inançlarla kutlanan Nevruz, her ulusun kendi kültür değerleriyle özdeşleştirip sembolleştirdiği, özü itibariyle baharın gelişinin kutlandığı coşkuyla karşılandığı bir gündür.

Yaşadığı geniş coğrafyada doğa ve çevrenin uyanışının kutlandığı Nevruz Bayramı'nın Anadolu'da ve Türk kültürünün yayıldığı bölgelerde de son derece köklü ve zengin bir geçmişi vardır.

Nev(yeni) ve ruz (gün) kelimelerinin birleşmesinden meydana gelen ve YENİGÜN anlamını taşıyan Nevruz, kuzey yarımkürede başta Türkler olmak üzere bir çok halk ve topluluk tarafından yılbaşı olarak kutlanır.

 Nevruz Bayramı ne zaman kutlanacak?

Gece ile gündüzün eşitlendiği 21 Mart'ta güneş göçmen kuşlar gibi kuzey yarımküreye yönelir. 21 Mart ile birlikte havalar ısınmaya, karlar erimeye, ağaçlar çiçeklenmeye, toprak yeşermeye, göçmen kuşlar yuvalarına dönmeye başlar.

Bu nedenle 21 Mart bütün varlıklar için uyanış, diriliş ve yaradılış günü olarak kabul edilerek, Nevruz/YENİGÜN bayramı adıyla kutlanır.

Orta Asya'da yaşayan Türkler, Anadolu Türkleri ve İranlıların yılbaşı olarak kabul ettikleri güne Nevruz adı verilir ki, yeni gün anlamına gelir. Gece ve gündüzün eşit olduğu Miladi 22 Mart, Rumi 9 Mart gününe rastlamaktadır.

Nevruz-i Sultani, Sultan Nevruz, Sultan Navrız, Navrız, Mart Dokuzu gibi adlarla da anılmaktadır.

Oniki Hayvanlı Türk Takviminde görüldüğü üzere Türklerde de çok eskiden beri bilinmekte ve törenlerle kutlanmaktadır. Türklerde Nevruz hakkında başlıca rivayet, bugünün bir kurtuluş günü olarak kabul edilmesidir. Yani Ergenekon'dan çıkıştır. İşte bu nedenle bugün Türklerde Nevruz, yeni yılın başlangıcı olarak kabul edilmiş ve günümüze kadar bayramlarda kutlanagelmiştir. Orta Asya'daki Türk topluluklarından Azeri, Kazak, Kırgız, Türkmen, Özbek, Tatar, Uygur Türkleri, Anadolu Türkleri ve Balkan Türkleri Nevruz geleneğini canlı olarak günümüze kadar yaşatmışlardır.

 

 

Yorumlar