Lübnan resmi haber ajansı NNA'ya göre, ülkenin güneyindeki Sayda kentinde asker olduğu belirtilen bir mudi silahla banka şubesini basmaya çalıştı. Lübnanlı mudi, bankanın giriş kapısına ateş açtı. Olayın ardından Lübnan ordusunun söz konusu askeri gözaltına aldığı belirtildi.

HERHANGİ BİR YARALANMA OLMADI
Sosyal medyada yayınlanan görüntülerde, şahısın içeri alınmaması üzerine elindeki tabanca ile bankanın kapısına doğru birkaç el ateş ettiği görülüyor. Saldırı sonrası güvenlik görevlilerinin banka şubesinin kepenklerini kapattığı, olayda herhangi bir yaralanma olmadığı aktarıldı. Lübnan'da 2022'den beri yaşanan banka baskınlarında ilk defa bir mudi tarafından ateş açılıyor.

2. SİLAHLI SALDIRI DA GERÇEKLEŞTİ
Lübnan'da bir başka silahlı banka baskını da ülkenin güneyindeki Nebatiye kentinde yaşandı. Lübnan Mudiler Derneğinin Twitter hesabından yapılan açıklamada, mevduatındaki parayı çekmek isteyen bir mudinin silahla Nebatiye'deki bir bankayı bastığı kaydedildi.

ÜLKEDE UZUN SÜREDİR EKONOMİK KRİZ VAR
Lübnan'da döviz rezervlerinin erimesini önlemek amacıyla 2019'dan itibaren tüm döviz mevduat hesapları dondurulmuştu. Lübnan Merkez Bankası, Kasım 2021'de kısıtlı ve hükümetin belirlediği kur üzerinden vatandaşların parasını çekebileceğini açıklamıştı.

DAHA ÖNCE DE BENZER OLAYLAR OLMUŞTU
Ülke, bu gelişmeler nedeniyle zaman zaman çeşitli olaylara sahne olurken başkent Beyrut'ta 11 Ağustos 2022'de bir kişi, parasını çekemediği için silahla banka çalışanlarını tüm gün rehin almış, daha sonra teslim olmuştu. Beyrut'ta 14 Eylül 2022'de de bir kadın, parasını çekmek için bankayı basmış ve hesabındaki 13 bin dolarlık meblağı aldıktan sonra şubeden ayrılmıştı. Banka mağdurlarından olan bağımsız milletvekili Sintiya Zarazir de 5 Ekim 2022'de, 3 senedir dondurulan 8 bin 500 dolar mevduatını, ameliyat masrafını karşılamak amacıyla çekmek için özel bir banka şubesini basmıştı. AA