Öğretmenler Günü ne zaman, hangi güne denk geliyor 2021?

Her sene farklı etkinliklerle kutlanan Öğretmenler Günü'nün bu yıl hangi güne denk geldiği merak ediliyor. Hayattaki en büyük rol modelimiz ve rehberimiz olan öğretmenlerimizi anmak ve onlara küçük hediyeler vermek için büyük fırsat olan bu günü değerlendirmek gerekiyor. Peki, Öğretmenler Günü ne zaman, hangi güne denk geliyor 2021?

Google Haberlere Abone ol
Öğretmenler Günü ne zaman, hangi güne denk geliyor 2021?
21.11.2021 14:35

Her yıl kasım ayında kutlanan Öğretmenler Günü ile ilgili araştırmalar hızlandı. Birçokülkelerde farklı tarihlerde kutlanan Öğretmenler Günü, Türkiye’de ise her yıl kasım ayının son günlerinde kutlanıyor. Bu bağlamda, "2021 Öğretmenler Günü ne zaman, hangi güne denk geliyor?" gibi sorulara yanıt aranıyor.

ÖĞRETMENLER GÜNÜ NE ZAMAN, HANGİ GÜN?

2021 yılında Öğretmenler Günü diğer yıllarda da olduğu gibi 24 Kasım’da kutlanacak. 24 Kasım tarihi bu sene Çarşamba gününe denk geliyor.

ÖĞRETMENLER GÜNÜ TARİHİ

24 Kasım 1928, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün "Millet Mektepleri'nin Başöğretmenliği"ni kabul ettiği gündür. Bakanlar Kurulu, Mustafa Kemal Atatürk'e "Millet Mektepleri Başöğretmenliği" unvanını 11 Kasım 1928'de yaptığı toplantıda vermiş ve bu unvan, 24 Kasım'da Millet Mektepleri Talimatnamesi'nin yayımlanması ile resmîleşmişti. Atatürk'ün 100. doğum yıl dönümü olan 1981 yılında onun "başöğretmen" oluşunun yıl dönümlerinin ülke çapında Öğretmenler Günü olarak kutlanmasına karar verildi. 26 Şubat 1981'de Resmî Gazete'de yayımlanan "Öğretmenler Günü Kutlama Yönetmeliği" ile Öğretmenler Günü'nün amaçları, kutlama komitelerinin görev, yetki ve sorumlulukları ve kutlama gününe ilişkin esaslar belirlendi.

Yorumlar