Oğuzhan Asiltürk neden öldü? Oğuzhan Asiltürk kimdir, kaç yaşında, nereli?

Türk siyasetinin önemli isimlerinden biri olan Oğuzhan Asiltürk hayatını kaybetti. Saadet Partisi Yüksek İstişare Kurulu Başkanı olan Asiltürk'ün neden vefat ettiği merak ediliyor. Peki, Oğuzhan Asiltürk kimdir, kaç yaşında, nereli? İşte detaylar...

Google Haberlere Abone ol
Oğuzhan Asiltürk neden öldü? Oğuzhan Asiltürk kimdir, kaç yaşında, nereli?
01.10.2021 09:56

Milli Görüş'ün önemli isimleri arasında yer alan Oğuzhan Asiltürk'in yaşamını yitirdiği öğrenildi. Necmettin Erbakan ile uzun yıllar siyaset yapan Oğuzhan Asiltürk'ın hayatı ve biyografisi sorgulanıyor. Peki, Oğuzhan Asiltürk neden öldü? Oğuzhan Asiltürk kimdir, kaç yaşında, nereli?

OĞUZHAN ASİLTÜRK YAŞAMINI YİTİRDİ

Saadet Partisi Yüksek İstişare Kurulu (YİK) Başkanı ve Milli Görüş Vakfı Genel Başkanı Oğuzhan Asiltürk, hayatını kaybetti.

Ölüm haberini duyuran Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, "Yüksek İstişare Kurulu Başkanımız, yol arkadaşımız ve dava adamı Oğuzhan Asiltürk ahirete irtihal etmiştir. Milletimizin ve camiamızın başı sağolsun. Mekanı cennet, makamı âli olsun." dedi.

Saadet Partisi Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Asiltürk, zatürreye bağlı gelişen nefes darlığı sonrası 14 Eylül'de Ankara'da hastaneye kaldırılmıştı.

Asiltürk'ün zatüreye bağlı nefes yetmezliği nedeniyle hayatını kaybettiği öğrenildi.

OĞUZHAN ASİLTÜRK KİMDİR, KAÇ YAŞINDA, NERELİ?

Oğuzhan Asiltürk, 25 Mayıs 1935 yılında Malatya'nın Hekimhan ilçesinde Mahmut Besim- Fatma Asiltürk çiftinin çocukları olarak dünyaya geldi. İçişleri Eski Bakanı ve Sanayi ve Teknoloji Bakanı olarak uzun yıllar hizmette bulundu.

Oğuzhan Asiltürk, İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi'ni bitirmiş daha sonra da siyasete girmiştir.

Milli Selamet Partisi (MSP) Davası sebebiyle bir yıl gözaltında kalan Asiltürk, daha sonra yargılandı ve beraat etti. 10 yıl süreyle siyasetten yasaklandı. Yasağı 1987 Anayasa referandumu ile kalktı.

Yasağı kalktıktan sonra ilk kongrede Refah Partisi genel sekreterliğine seçildi. 11 yıl sonra tekrar Malatya'dan milletvekili seçildi. Daha sonra Fazilet Partisi'ne girdi.

Milli Görüş lideri Necmettin Erbakan'ın vefatının ardından Saadet Partisi Yüksek İstişare Kurulu başkanlığına seçilen Oğuzhan Asiltürk'ün "Sosyal Yapının Güçlendirilmesi" adlı bir kitabı da bulunmaktadır.

Milli Görüş'ün son partisi Saadet Partisi'nin kurucuları arasında yer aldı.

Milli Görüş Vakfı Genel Başkanı görevine devam eden Oğuzhan Asiltürk evli ve dört çocuk babasıdır.

Oğuzhan Asiltürk, sosyal medya hesaplarını aktif olarak kullanıyor. Asiltürk, Twitter ve Facebook'ta @spoasilturk kullanıcı adlarıyla zaman zaman paylaşımlarda bulunuyor.

Yorumlar