Okul servis ücretleri belli oldu mu ne kadar oldu? İstanbul, Ankara, İzmir okul servis ücretleri

Okulların açılmasına sayılı günler kala veliler okul servis ücretlerini ve fiyatlarını merak ediyor. Birçok ilde okul servis ücretleri belli oldu. İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa gibi büyükşehirlerde açıklamalar peş peşe geldi. İşte veliler için kritik öneme sahip olan okul servis ücretleri...

Ekonomi
Haber Girişi:
Son Güncelleme:
Google Haberlere Abone ol
Okul servis ücretleri belli oldu mu ne kadar oldu? İstanbul, Ankara, İzmir okul servis ücretleri

2021-2022 eğitim öğretim yılının yüz yüze başlamasıyla okul servis ücretleri de belli oldu. Veliler için kritik öneme sahip olan servis ücretleri fiyatı ne kadar? sorusu merak ediliyor. İstanbul, Ankara, İzmir'de servis aracı işletmecileri başkanları ve servisçiler açıklamalarda bulundu. İşte 2021 okul servis ücretleri...

OKUL SERVİS ÜCRETLERİ NE KADAR OLDU?

İstanbul Umum Servis Aracı İşletmecileri Esnaf Odası (İSAROD) Başkanı Hamza Öztürk, yeni tip koronavirüs (Covid-19) sürecinde en çok mağdur olan sektörlerin başında servislerin geldiğini belirterek, 20 aydır çalışmaya hazır beklediklerini söyledi.

servis ücretleri

Bu yıl kesintisiz yüz yüze eğitime geçilmesini ve normale dönmeyi umduklarını kaydeden Öztürk, "Okullara bağlı sözleşmelerimiz var, bırakıp gidemiyoruz. Hizmet isteniyor, yeterli öğrenci yok, 3-5 kişiyle çalıştığımız zamanlar oldu. Alınan parayla beklenen hizmet arasında çok büyük uçurumlar olduğu için hizmet kalitesi de düşebiliyor. Bu sene inşallah bunları yaşamayız. Muharrem ayının, bereket ayının içindeyiz. İnşallah vesile olur diyelim, hep beraber çalışırız." dedi.

 Öztürk, İstanbul'daki okul servisi ücretleriyle ilgili düzenlemeler hakkında da bilgi verdi.

Kentteki okul servisi ücretlerinin geçen yılki fiyatların üzerine yüzde 15 zam yapılarak uygulamaya konduğunu dile getiren Öztürk, şöyle devam etti: "Allah nasip ederse bu sene yüz yüze eğitim başlarsa uygulayacağımız fiyatlar 0-1 kilometre arası 312 lira, 0-3 kilometre arası 348 lira, 3-5 kilometre arası 370 lira, en uzun mesafe, çok öğrenci olmasa da 23-25 kilometre arasında öğrenciler 748 liraya taşınacak. Okul öncesi, ilkokul, ortaokul öğrencilerine bu ücretlere artı olarak yüzde 35 oranında hostes bedeli yansıyacak. Bununla birlikte yapılan zamdan kesinlikle memnun değiliz çünkü giderlerimiz yaklaşık yüzde 40'lara kadar arttı."

Öztürk, böylece İstanbul'da en ucuz okul servisinin hostes ücretiyle toplam 421 lira olacağını belirtti.

ANKARA SERVİS ÜCRETLERİ NE KADAR OLDU?

Başkentte 2021-2022 eğitim öğretim yılında geçerli olacak okul servis ücretleri belirlendi. Servis ücretleri yıllık 0-3 kilometre için 2 bin 610 lira, 3-6 kilometre için 2 bin 880 lira, 6-10 kilometre için 3 bin 330 lira, 10-15 kilometre için 3 bin 870 lira olacak. 15 kilometreyi aşan her kilometre için yıllık ilave 75 lira alınacak.

BURSA'DA OKUL SERVİS ÜCRETLERİ BELLİ OLDU

Bursa'da 2021-2022 eğitim öğretim yılı için okul servisi fiyatları belli oldu. En yakın hat 250 lira, en uzun hat ise 435 lira olarak açıklanırken, rehber bulundurma zorunluluğu olan araçlarda ise ayrıca 106 lira ek ücret ödenecek.

Bursa'da 2021-2022 eğitim öğretim yılı servis ücretlerine, yüzde 14 aralığında zam yapıldı. Korona virüs sebebiyle 2 yıldır zor günler geçirdiklerini belirten Bursa Servis Aracı İşletmecileri ve Halk Otobüsçüleri Esnaf Oda Başkanı Sadi Aydın, ''Bizim kazancımızın yüzde 75'i öğrenci servis taşımacılığından sağlıyoruz. Dükkanları kapalı ama giderleri artarak devam eden bir meslek grubunun mensubuyuz. Bursa'da odaya bağlı 2 bin 750 üyemiz ve bunlara bağlı olan 3 bin 800 aracımızla gece gündüz hizmet vermeye çalışıyoruz. 16 Mart 2020 yılında faaliyetleri son bulan işimizi, heyecanla 6 Eylül'de kontak açacağımız günü bekliyoruz" dedi.

"EN KISA MESAFE 250 LİRA" 

Korana virüs salgınına yönelik bütün servis şoförlerinin ve yetkililerini aşılandığını belirten Aydın, herkesin de aşı olmasını istediklerini söyledi. Aşı ve alınan tedbirlerle bu hastalığın üstesinden gelineceğini ifade eden Aydın, 2021-2022 fiyat güncellemesine de değindi. Aydın, "Daha önce 220 lira olan en yakın hattımızın yeni dönem fiyatı 250 lirayken, en uzun hattımız ise 435 lira olacaktır. Rehber bulundurma zorunluluğu olan araçlarda ise her öğrenci başına ilave 106 lira rehber ücreti dahil edilecektir. Bu dönem servis ücretlerinde yüzde 14 aralığında bir artış oldu. Biz 2018 yılında 184 bin 530 liraya aldığımız servis aracını, bugün 450 bine alıyoruz. Aradaki makası mukayese edecek olursak, giderlerimizin yüzde 60 oranında artmasına rağmen servis ücretlerimiz velilerin bütçelerini de düşünerek bu şekilde ayarlandı" dedi.

İZMİR SERVİS ÜCRETLERİ NE KADAR OLDU?

0-30 kilometre mesafede haftanın iki günü okula giden öğrenci için aylık 400 TL, haftanın üç günü okula giden öğrenci için 500 TL, haftanın dört günü okula giden öğrenci için 595 TL, haftanın beş günü okula giden öğrenci için 655 TL ücret ödenecek.

Yorumlar