Ölüm esnasında ne hissediyoruz? 20 yıllık çalışmanın sonunda keşfedildi!

Ölümden sonra ne olduğuna dair net bir bakış açısına sahip olmasak da bilim insanları, ölümün kıyısından dönen insanlarla yaptıkları çalışmalarla bu ana yaklaşmanın neler hissettirdiğine dair önemli veriler elde etti.

Ölüm esnasında ne hissediyoruz? 20 yıllık çalışmanın sonunda keşfedildi! - Sayfa 1

Uzmanlar, ABD ve İngiltere'de hastanedeyken kalbi aniden duran ancak sonra iyileşme gösteren iki düzineden fazla insanı test etti. Sonuçlar, hastaların ölüme yaklaştıklarında deneyimledikleri beş ana tema olduğunu gösteriyor.


Ölüm esnasında ne hissediyoruz? 20 yıllık çalışmanın sonunda keşfedildi! - Sayfa 2

"BİR VARIŞ NOKTASINA İLERLEME HİSSİ"

Yapılan araştırmada, bu anlarda yaşanan tüm hislerin bir değerlendirmesini içeriyordu. Birçok insan "bir varış noktasına doğru ilerlediklerini" hissettiklerini belirtti. Hatta kalp masajı yapıldığının da farkında olduklarını dile getirdiler.

Ölüm esnasında ne hissediyoruz? 20 yıllık çalışmanın sonunda keşfedildi! - Sayfa 3

Çalışmanın araştırmacısı Yoğun Bakım Uzmanı Dr. Sam Parnia, hastaların CPR'den sonra yoğun bakımdaki faaliyetlerden hastaların haberi olabileceğini ve kendilerine uygulanan tedavinin de farkında olabileceklerini dile getirdi.


Ölüm esnasında ne hissediyoruz? 20 yıllık çalışmanın sonunda keşfedildi! - Sayfa 4

"ÇALIŞMA İÇİN 20 YILINI HARCADI"

Kalp durduğunda ne olduğunu araştırmak için yirmi yılını harcayan İngiliz doktor, ölümün eşiğinden dönenlerin on yıllardır bilinçlerini arttığını bildirdi. Fakat elde ettiği bulgulara göre; hastaların bilincinin kapalı olduğu anlarda bile durumun böyle olduğunu gösterdiğini dile getirdi.