Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, Mart ayı enflasyon rakamlarını değerlendirerek memur ve emeklilerin alım gücünün eridiğine vurgu yaptı. Açıklamalarında, enflasyonla mücadelenin acil bir konu olduğunu belirten Kahveci, yetkililerin seçim gündeminden uzaklaşarak ekonomiyi gündemin birinci sırasına alması gerektiğini ifade etti.

SEÇİMLERİN ARDINDAN EKONOMİK GÜNDEM

31 Mart 2024 yerel seçimlerinin ardından Türkiye'nin gündeminin ekonomiye yoğunlaştığını vurgulayan Kahveci, enflasyonun memur ve emeklilerin maaşlarını erittiğini belirtti.

ENFLASYONUN YÜKSELİŞİ VE BEKLENTİLER

Açıklanan resmi rakamlara göre Mart ayında tüketici fiyatlarının %3,16 oranında arttığını kaydeden Kahveci, yılın ilk üç ayında enflasyonun toplamda %15,05'e ulaştığını dile getirdi. Önümüzdeki süreçte enflasyonun artarak devam etmesinin beklendiğini ifade etti.

MAAŞLARDAKİ EROZYON VE MEMUR-EMEKLİNİN DURUMU

Kahveci, memur ve emeklilerin maaşlarının enflasyon karşısında eridiğine dikkat çekerek, bu durumun yaşanmaması için yetkililerin acil önlemler alması gerektiğini belirtti. Özellikle son altı aylık dönemde yapılan %15 maaş artışının enflasyon karşısında yetersiz kaldığını vurguladı.

ÇÖZÜM ÖNERİLERİ VE BEKLENTİLER

Enflasyonla mücadelenin alım gücü düşürülmeden katma değer yaratan üretime geçilerek sağlanması gerektiğini dile getiren Kahveci, memur ve emeklilerin enflasyondan korunması ve alım güçlerinin artırılması gerektiğini ifade etti. İlave ek ödemenin emekli maaşlarına yansıtılması ve çalışanlara refah payı verilmesi gerektiğini belirtti.

‘ADIM ATIN’ ÇAĞRISI

Kahveci, yetkililerin memur ve emekliler üzerinde oluşan ekonomik yaraları sarmasının en öncelikli konu olması gerektiğini vurgulayarak, bu konuda acil adımların atılması çağrısında bulundu.

Önder Kahveci'nin açıklamaları şu şekilde;

“Gerçekleştirilen yerel seçimlerin ardından TÜİK, mart ayına ilişkin enflasyon verilerini açıkladı ve ülkemiz gerçek gündemi olan ekonomiye odaklandı.

Açıklanan resmi rakamlara göre mart ayında tüketici fiyatları ortalama olarak %3,16 oranında yükseldi. Yılın ilk üç ayında enflasyon, toplamda %15,05 oldu ve yılın başında ilk altı aylık dönem için %15 maaş artışı yapılan memurlarımızın maaşları mart ayı itibarı ile resmi olarak da erimeye başladı.

Ülkemiz kamuoyu bir süredir yerel seçim gündemi ile meşgul olmaktaydı. 31 Mart 2024 günü gerçekleştirilen seçimler neticesinde halkımız demokratik tercihini yaptı ve yerel yönetimlerde önümüzdeki 5 yıl boyunca kendilerini yönetecek idarecilerini seçti. Gerçekleştirilen seçimlerde en belirleyici unsur hiç kuşkusuz ki, ekonomik gerçekler oldu.

Açıklanan enflasyon rakamları, memur ve emeklilerin maaşlarının eridiğini ortaya koyuyor. Bugünden itibaren yetkililerimizin seçim gündeminden uzaklaşarak ekonomiyi gündemin birinci sırasına alması gerekiyor. Altı ay için verilen zamların üç ay içinde enflasyona yenik düşmesi, önümüzdeki bir sonrası maaş zammı sürecine kadar geçecek üç ayda memur ve emeklilerimizin yaşadığı zorlukların katlanarak artacağını göstermektedir.

Yıllık enflasyonun %68’leri aştığı ve önümüzdeki sürede %80’lere tırmanmasının beklendiği ortamda %15 maaş zammı kamu çalışanlarının ekonomik yıkımı anlamına gelecektir. Geçtiğimiz yıl yürürlüğe giren ve şu anda 12 bin 54 TL dolayında bulunan ilave ek ödemenin emekliliğe sayılmaması nedeniyle memur emeklilerimiz büyük mağduriyetler yaşamakta, emekliliği yaklaşan memurlar ise ek gelir kaynağı bulma peşinde koşmaktadır.

Yükselen enflasyonun hızı çalışanların alım gücü düşürülerek kesilmeye çalışılırsa daha büyük sosyal sorunlar ortaya çıkacaktır. Enflasyonla mücadele, halkımızın alım gücü düşürülmeden katma değer yaratan üretime geçilerek sağlanmalıdır. Bu nedenle memur ve emeklilerimiz önümüzdeki süreçte daha da artacak olan enflasyondan korunmalı, alım güçleri artırılmalıdır.

Bunu sağlamak için mutlak surette ilave ek ödeme emekli maaşlarına yansıtılmalı, çalışanlara refah payı verilerek, enflasyon farkının maaşlara aylık olarak ödenmesi yoluna gidilmelidir. Bu dakikadan itibaren yetkililerimizin memur ve emekliler üzerinde oluşan ekonomik yaraları sarması en öncelikli konu olmalıdır”

Editör: Haber Merkezi