Emekliye bayram müjdesi! Komisyondan geçti Emekliye bayram müjdesi! Komisyondan geçti

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, TBMM'de görüşülen torba yasa ile işçi ve Bağ-Kur emeklilerinin maaş zamlarının artırılmasını olumlu karşılarken, memur emeklilerinin bu düzenlemenin dışında bırakılmasını eleştirdi. Kahveci, memur emeklilerinin beklentilerini dile getirerek, ilave ek ödemenin memur emeklilerine verilmesi için TBMM'ye önerge eklenmesini talep etti.

SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİSİNE ZAM

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin zam oranının yüzde 49,25'e yükseltildiğini duyurdu.

'MEMUR EMEKLİSİ UNUTULMASIN' ÇAĞRISI

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, SSK ve Bağ-Kur emeklisine yapılan ek zammın ardından sosyal medya hesabı X üzerinden yaptığı açıklamada memur emeklilerinin beklentilerinin de karşılanması çağrısında bulundu.

Önder Kahveci, TBMM'de görüşülen torba yasa ile işçi ve Bağ-Kur emeklilerinin ocak ayı maaş zamlarının %37,5'ten %49,25'e yükseltilmesini olumlu bir gelişme olarak değerlendirdi.

Ancak, memur emeklilerinin bu iyileştirmenin dışında tutulmasını eleştiren Kahveci, geçtiğimiz yıl temmuz ayında memurlar için getirilen ilave ek ödeme uygulamasının emeklileri kapsamamasının mağduriyeti artırdığını belirtti.

Memur emeklilerinin durumunun düzeltilmesi çağrısında bulunan Kahveci, TBMM'de görüşülen kanun teklifine bir önerge ile ilave ek ödemenin memur emeklilerine verilmesi hükmünün eklenmesini talep etti.

Ayrıca, Hükümetin 2024'ü "Emekli Yılı" ilan etmesi üzerine, memur emeklilerinin beklentilerine dikkat çeken Kahveci, milyonlarca memur emeklisinin TBMM'den çıkacak bir kararı umutla beklediğini ifade etti.

“EMEKLİ YILINDA MEMUR EMEKLİLERİNİN BEKLENTİLERİ DE KARŞILANMALIDIR”

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Kahveci, paylaştığı mesajında şu ifadelere yer verdi:

“TBMM’de görüşülen torba yasa ile işçi ve Bağ-Kur emeklilerinin ocak ayı maaş zamlarının %37,5’ten %49,25’e yükseltilmesi sağlanmıştır.

Bu düzenleme emekliler açısından olumlu bir gelişme olsa da memur emeklilerinin bu iyileştirmenin dışında tutulması doğru bir yaklaşım olmamıştır. Memur emeklileri ülkemizdeki en mağdur kesimlerden birisidir.

Geçtiğimiz yıl temmuz ayında memurlar için getirilen ilave ek ödeme uygulaması emeklileri kapsamayınca bu mağduriyet daha da artmıştır. 

Memur emeklilerine çalışırken aldıkları maaşın %45’i kadar emekli maaş bağlanmaktadır. İlave ek ödemenin emekli maaşlarına yansıtılmaması bu oranı daha da düşürmüştür.

Hükümet 2024 yılını “Emekli Yılı” olarak ilan etmiştir. Madem ki bu yıl “Emekli Yılı”dır öyleyse memur emeklilerinin durumu da mutlaka düzeltilmeli, 8 bin 77 TL olarak başlayan ve ocak ayında 12 bin 54 TL’ye yükselen ilave ek ödeme memur emeklilerine verilerek bu yoldaki ilk adım atılmalıdır.

Henüz geç kalınmış değildir.

TBMM’de görüşülen kanun teklifine bir önerge ile ilave ek ödemenin memur emeklilerine verileceği hükmü eklenebilir.

Milyonlarca memur emeklisi TBMM’den çıkacak bir kararı umutla beklemektedir. Emekli Yılı’nda memur emeklilerimiz de kendileri için bir şeyler yapıldığını görmek istemektedir”

Editör: Ferhat Erdemir