Orucu bozan pek çok durum bulunmakta, her ne kadar sadece yemeklerden ve içeceklerden uzak durulması gerekiyor gibi gözükse de Orucu tehlikeye atan ve hatta bozan, uzak durulması gereken pek çok detay bulunuyor.

Her ne kadar pek çok Oruç bozan detay bulunsa da Oruçluyken lazer epilasyon yaptırmak, diyanetin açıklamalarına göre Orucu bozmaz. Düzenli şekilde gittiğiniz lazer epilasyonuna devam etmenizde herhangi bir sakınca bulunmamakta.

Yeni-1

Oruçluyken Lazer Epilasyon Yaptırmak?

Vücuttaki kılların alınması, lazer yapılması ve hatta ağda yapılması Orucu bozar mı gibi pek çok düşünce bulunuyor.

Lazer epilasyon yapmak orucu bozmayacağı gibi vücudunuzdan hangi nedenden olursa olsun kılların alınması da Orucunuzu bozmaz. Ağda yapmak Orucu bozmaz, Lazer epilasyonu yapmak Orucu bozmaz, Cımbız ile bazı kılları almak Orucu bozmaz.

Orucu bozma konusunda dikkat edilmesi gereken detaylar genellikle;

·         Kan aldırmak, kan bağışlamak,

·         İstifra etmek,

·         İhtilam olmak (Rüyalanmak),

·         Boğaza kaçan su,

·         Bilerek içilen bir şeyler,

·         Bilerek yenilen bir şeyler,

·         Besin değeri taşıyan aşılar,

·         Cinsel ilişki yaşamak,

·         Dudakta kalan veya bir şekilde bilinçli olarak susam tanesinden daha büyük bir şey yutmak,

·         Fitil kullanılması,

·         Gıda olmayan, besin olarak sayılmayan şeylerin dahi yutulması,

·         Mâlîki değilseniz Lavman yapmak,

·         Bile isteye su buharı solumak.

Şeklindedir, Orucu bozan bazı maddeler listedeki şekilde karşımıza çıkmakta. Ağda yaptırmak, kılları almak ve lazer epilasyon yaptırmak Orucu bozmadığı gibi besin değeri taşımayan aşıların yapılması da Orucu bozmamakta.

Her ne kadar bozmuyor olsa da düzenli olarak tedavi gören hastalar için Oruç tutmamak daha doğru olacaktır.

Sonrasında kaza edilmesi ve tutulamayan günlerin borçlarının ödenmesi önerilmekte. Orucunu bilerek bozan, gücü yettiği halde bozan kimselerin ise 61 gün olarak bilinen “Kefaret” orucu tutması gerekmektedir.

Bazı durumlar Orucu bozmak ile birlikte günah durumlarını yaratırken bazı durumlar ise mekruh durumlarını yaratır.

Örneğin, Oruç sırasında küfür etmek, argo konuşmak veya bir kimseyi aşağılamak Orucu bozmaz ancak mekruhdur, beğenilmez ve olması istenmez. Orucu bozmaz ancak sevabını doğrudan etkiler.

Diyanete Göre Lazer Yaptırmak Oruç Bozar mı?

Oruçken lazer yapılır mı konusunda dikkat edilmesi gereken Diyanet İşleri tarafından yapılacak olan fetvaları dikkate almak olacaktır.

Her ne kadar Diyanet İşleri tarafından yapılacak olan fetvalar önemli olsa da son zamanlarda lazer yaptırma ile ilgili Orucu bozduğuna dair karşı bir fetva yayınlanmış durumda değil.

Diyanet İşleri Kurulu’na sorulanlara göre Oruçken lazer yapılabilir. Herhangi bir şekilde vücuttan kılların çekilmesi Orucu etkilemez.

Orucu etkileyen durumlar genellikle yukarıda liste halinde verdiğimiz durumlar olmakla birlikte, ne olursa olsun bilinçli şekilde besin almaktır. Bunların yanı sıra cinsel olarak yapılacak olan eylemler de Orucu sekteye uğratmakta ve hatta bozmakta.

Ramazan döneminde yani Oruçken, sadece lazer epilasyon yaptırmak değil; Ağda yaptırmak, kaş aldırmak, vücuttaki bazı kılların giderilmesini sağlamak da Orucu bozmaz. Orucu bozmamaları ile birlikte herhangi bir günah durumu da mevcut değildir.

Günah değildir konusunda da pek çok kişinin kafası “Mekruh olur mu?” sorusunda karışmakta. Günah olmamak ve Orucu bozmamak ile birlikte herhangi bir şekilde vücuttan kıl kopartmak, lazer epilasyon yaptırmak Mekruh değildir.

Mekruh kelimesinin anlamı çoğu kez günahlar ile karıştırılmakta ancak Mekruh kelimesinin anlamı “Dini açıdan beğenilmeyen iş” anlamına gelmekte.

Kaynak: Haber Merkezi