ÖSYM AİS DGS sonuç sorgulama | 2020 DGS sonuçları açıklandı

2 yıllık önlisans programı mezunlarının eğitimlerini dört yıllık fakülteye tamamlamak için katıldığı Lisans Öğrenimine Dikey Geçiş Sınavı (2020 DGS) sonuçları açıklandı. ÖSYM’nin sayfasından yapılan açıklamaya göre, sonuçlar AİS sayfasından görüntülenebilecek. İşte, ÖSYM AİS DGS sonuç sorgulama sayfası ve merak edilen diğer detaylar…

Google Haberlere Abone ol
ÖSYM AİS DGS sonuç sorgulama | 2020 DGS sonuçları açıklandı
07.09.2020 13:18

2020 DGS sonuçları açıklandı. Binlerce adayın katılımıyla gerçekleşen 2020 DGS sonuçları için heyecanlı bekleyiş son buldu. Adaylar, puanlarını T.C. kimlik numaraları ve şifreleri ile https://sonuc.osym.gov.tr adresinden öğrenebilecek. Haberimizde, ÖSYM AİS DGS sonuç sorgulama ekranını okurlarımız için hazırladık…

2020 DGS SONUÇLARI AÇIKLANDI

Adaylar, sınav sonuçlarını ÖSYM'nin, "https://sonuc.osym.gov.tr" adresinden T.C. kimlik numaraları ve şifreleri ile öğrenebilecek. DGS puanları, adayların sınav sonuçlarından hesaplanan sözel ve sayısal standart puanlarının ve ön lisans öğrenimlerinde elde ettikleri akademik not ortalamalarından hesaplanan ön lisans başarı puanlarının (ÖBP) belli katsayılarla çarpılarak toplanmasıyla elde edilecek.

ÖSYM AİS DGS SONUÇ SORGULAMA SAYFASI İÇİN TIKLAYIN

DGS NEDİR?

Dikey Geçiş Sınavı (DGS), 2000 yılından bu zamana kadar meslek yüksekokulları ile açık öğretim ön lisans programlarından mezun olan öğrencilerin örgün öğretim lisans programlarına geçiş yapmaları için Dikey Geçiş Sınavı (DGS) Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından her yıl Temmuz ya da Ağustos ayında yapılmakta olan sınavdır.

Sınavda uygulanmakta olan testin genel amacı, lisans öğrenimindeki başarıda etkili olan sözel ve sayısal içerikli akıl yürütme becerilerinin ölçülmesidir. Dikey Geçiş Sınavının (DGS) soru sayıları ise 60 sayısal 60 sözel olmak üzere toplamda 120 sorudur. Dikey Geçiş Sınavının (DGS) süresi 140 dakika olarak belirlenmiştir. Her iki bölüm içinde 10'ar tane mantık sorusu bulunmaktadır. Bu amaçla hazırlanan sorular, ön lisans programlarında öğrenilen bilgi ve becerileri ölçmeye yönelik olmamaktadır. Test soruları, farklı alanlardan gelen yükseköğretim kurumu mezunlarının cevaplayabilecekleri düzeyde olmaktadır. Sınavda 4 yanlış 1 doğruyu götürmekle beraber, yanlışlar ilgili bölümün doğrularını götürmektedir.

DGS'YE KİMLER BAŞVURU YAPABİLİR? 

Lisans programlarına dikey geçiş için başvuracak adaylarda, meslek yüksekokulları ve açık öğretim ön lisans programlarından mezun olmuş olma şartı aranır. O yıl son sınıfta olup da staj dışındaki bütün mezuniyet şartlarını yerine getirmiş olan adaylar da başvuruda bulunabilmektedirler.

 

Yorumlar