ÖSYM’den son dakika duyurusu | 2019 YKS ek tercih kılavuzu yayınlandı

Binlerce öğrencinin heyecanla beklediği haber ÖSYM’den son dakika duyurusu olarak geldi ve 2019 YKS ek tercih kılavuzu yayınlandı. 2019 YKS ek tercih kılavuzu ile ilgili önemli bir uyarı da geldi. 20 TL olan ek yerleştirme ücretini ödemeyen adayların tercihleri işleme alınmayacak. Haberimizde ÖSYM’den son dakika duyurusunu ve 2019 YKS ek tercih kılavuzunu bulabilirsiniz…

ÖSYM’den son dakika duyurusu | 2019 YKS ek tercih kılavuzu yayınlandı
03.09.2019 14:10

2019 YKS ek tercih kılavuzu yayınlandı ve üniversiteye yerleşebilmek için ek tercihleri bekleyen adayların heyecanlı bekleyişi son buldu. ÖSYM’den son dakika duyurusu olarak gelen habere göre, adaylar tercih işlemlerini https://ais.osym.gov.tr internet adresinden yapabilecekler. Üniversite adayları tercih işlemlerini 2019 YKS ek tercih kılavuzuna göre yapacaklar.

YKS EK TERCİHLER NE ZAMAN?

Adaylar, 2019-YKS Ek Yerleştirme tercihlerini, 05-11 Eylül 2019 tarihleri arasında T.C. Kimlik numarası ve şifreleri ile ÖSYM'nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden bireysel olarak yapacaklardır.

2019 YKS EK TERCİH KILAVUZUNU İNCELEMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN

ÜNİVERSİTE EK TERCİH ÜCRETİ NE KADAR?

Ek yerleştirme tercih ücreti 20,00 TL olacaktır. Ek yerleştirme için tercih yapan adaylardan ek yerleştirme ücretini yatırmayanların ek yerleştirme için yapmış oldukları tercihler işleme alınmayacaktır.

ÖSYM Yönetim Kurulunun 14.01.2019 tarihli kararı gereği, şehit eşi, şehit çocuğu, gazi, gazi eşi ile gazi çocuklarından ek yerleştirme ücreti alınmayacaktır.

YKS EK YERLEŞTİRME NASIL YAPILACAK?

Yükseköğretim programlarına kayıt işlemleri tamamlandıktan sonra boş kalan kontenjanlar üniversitelerce ÖSYM'ye bildirilecektir. Yükseköğretim programlarının 2019-YKS sonuçlarına göre yapılan genel yerleştirme sonunda boş kalan veya kaydolmama nedeniyle dolmayan kontenjanlarına ÖSYM tarafından merkezî olarak Ek Yerleştirme yapılacaktır. Ek yerleştirme tarihleri ÖSYM tarafından duyurulacak.

Merkezî yerleştirmede bir yükseköğretim programına yerleştirilen adaylar, ek yerleştirme için başvuramayacaktır. Ek Yerleştirmede; ön lisans ve lisans programlarına merkezî genel yerleştirmedeki en küçük puanlarının altında puanı olan aday yerleştirilmeyecektir. Kesin kayıt sonunda kontenjan açığı kalan programlara ön kayıtla öğrenci alınmayacaktır.

.

Yorumlar