Otomobil fiyatları eski haline dönüyor! Yeni dönem başlıyor...

İkinci el araçlar 15 Eylül'den sonra 6 ay ve 6 bin kilometreyi geçmediği takdirde satılamayacak. Bu tarihe kadar şartları yerine getirmeyen ikinci el araçların satışı için süre verilmişti. Ticaret Bakanlığı, ikinci el otomobil ticaretine yönelik pazarlama ve satış kısıtlamasının 15 Eylül 2022'de başlayacağını ve denetimlerin de bu tarihten itibaren devreye gireceğini açıkladı.

Otomobil fiyatları eski haline dönüyor! Yeni dönem başlıyor... - Sayfa 1

"ÖNÜMÜZDEKİ 1 AY İÇERİSİNDE FİYATLAR TEKRAR NORMAL SEYRİNE GELECEK"

İstanbul Motorlu Araç Satıcıları Derneği (İMAS) Başkanı Hayrettin Ertemel "Piyasada son 3 aydan beri durağanlık yaşanıyor. Yaz sezonu, bayramın araya girmesi, ÖTV hakkında yapılan açıklamalar bunların hepsini üst üste koyunca son 3 ayda otomobil piyasasında durgunluk yaşandı. Fiyatlara da yansıdı, yüzde 3 ile yüzde 7 arasında fiyatlarda bir düşüş meydana geldi. Önümüzdeki 1 ay içerisinde fiyatlar tekrar normal seyrine gelecek. Öncelikle şunu belirtmek lazım, biz zaten sıfır araç alıp satamıyoruz.

Otomobil fiyatları eski haline dönüyor! Yeni dönem başlıyor... - Sayfa 2

Bayiden biz araç alamıyoruz. Yeni çıkan 6 ay 6 bin kilometre genelgesinden dolayı biz sıfır araç satamayacağız. Bunları kayıt dışı diye tabir ettiğimiz kişiler alıp satıyor. Biz son 1 ayda bu tarzda elimizde bulunan araçları sattık. Bizler kar olanlarından feragat edip elimizdeki o tarz araçların birçoğunu sattık. Kalanlarsa elimizde bir maliyet olarak kalacak bir külfet getirecek. Devletimizin bu uygulamadan vazgeçeceğini umuyoruz" dedi.

Otomobil fiyatları eski haline dönüyor! Yeni dönem başlıyor... - Sayfa 3

"ELİMİZDEKİLERİ MALİYETİNİN ALTINA SATTIK"

Oto galeri sahibi Ziya Uzunpınar ise, "45 gündür işler durgun. Elimizde sıfır araç değil de 2 adet 2 bin kilometrede olan aracımız vardı. 6 ay 6 bin kilometre yasası gündeme gelince, ben bir tanesini zararına verdim, bir tanesini de cüzi bir karla sattım. Sadece elimizden çıksın da 6 ay 6 bin kilometre yasasına takılmayalım diye. Daha çok değer kaybı olmasın diye, elimizdekileri maliyetine ve maliyetinin altına araç sattık. Galericiyiz ama bizim tamamen işimize taş kondu. Esnaf çok mağdur edildi. 15'inden sonra fiyatlarda gerileme değil yükselme olacağını düşünüyorum" dedi.

Otomobil fiyatları eski haline dönüyor! Yeni dönem başlıyor... - Sayfa 4

TİCARET BAKANLIĞI'NDAN UYARI

Öte yandan, İkinci El motorlu kara taşıtı ticaretiyle iştigal edenlere getirilen pazarlama ve satış kısıtlaması denetimlerine 15 Eylül 2022 tarihi itibarıyla başlanacak.