Oturun, bir kez daha düşünün…

09.05.2020 10:00

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Nihat Özdemir, liglerin ‘şimdilik’ Bilim Kurulu’nun desteği ve yönlendirmesiyle 12 Haziran’da başlayacağını açıkladı. Sözler daha havadayken, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Sorumluluk federasyonun” dedi.

Daha ilk açıklamada üst düzeyde fikir ayrılığı futbol camiasını, bir o yana bir bu yana savurdu. Kimi oynansın dedi, kimi oynanmasın. Kimi tescil edilsin, kimi yok sayılsın, çoğu önce sağlık. Her kafadan “kendi aynasından yansıyan” görüntüye göre bir ses çıkmaya başladı.

İcracıların değil, yönetenlerin tartışmalarının gürültüsü arasında, asıl bu işin mutfağında bulunanların sesi bir türlü duyulmadı. Bakanlık ve Federasyonun topu birbirlerine attığı ortamda, asıl sorumluluğu kucağında bulan Spor Hekimleri bir kez daha uyarmak zorunda kaldılar.

“Bu koşullar altında spor yapılamaz.”

Bu koşulları da açıkladılar, çekinmeden. Uyardılar bir kez daha. Dediler ki, futbolcunun fiziği bozuk, hadi her türlü sakatlanma riskini de göze alıp sahaya çıkarlar, psikolojileri bozuk, hadi onun için de mentor desteği alırlar, ancak, yine de ‘virüs’ orada ve canlı…

Ve tekrar altını çizerek söylüyorlar ki, “bu koşullar altında”…

Evet para lazım, ligler başlamalı. Evet, temaşa lazım futbolcular oynamalı.

Ancak, beyler oturun bir düşünün, asıl icracı olanlar, herhangi bir sakatlıkta, hastalıkta ilk hesap sorduğunuz spor hekimleri ne diyor, bir dinleyin.