2024 yılında geçerli olacak Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) muafiyetli engelli araç alım üst limiti, Resmi Gazete'de yayımlanan yeni düzenleme ile artırıldı. Buna göre, 2023 yılında 1 milyon 4 bin 200 lira olan ÖTV istisnası tutarı, 1 Ocak 2024 tarihinden itibaren yüzde 58,46 artışla 1 milyon 591 bin 200 liraya yükseldi.

YÜZDE 90 ENGELLİ VATANDAŞLAR İÇİN GEÇERLİ

ÖTV muafiyetli araç alım avantajından yüzde 90 ve üzerinde engeli bulunan vatandaşlar faydalanabiliyor. Engelli birey 18 yaşının altında veya aracı kullanamayacak durumda olanlar aile bireylerine bu hakkı devredebiliyor.

SATIŞ VE DEVİR ŞARTLARI

ÖTV muafiyetli araçlar, satış ve devirleri konusunda belirli şartlara tabi. Bu araçlar, 5 yıl boyunca satılamaz veya devredilemez. Ancak kaza veya doğal afet nedeniyle trafikten men olması durumunda, 5 yıl beklenmese bile yeni bir hak doğuyor.

HANGİ ARAÇLAR TERCİH EDİLEBİLİR

ÖTV muafiyetinden yararlanmak isteyen engelli vatandaşlar, motor silindir hacmi 1600cc ve altı binek otomobiller ile 2800cc ve altı hafif ticari araçları ve tüm motosikletleri tercih edebilirler.

Yapılan bu düzenleme, engelli bireylerin araç alımında vergi avantajından yararlanmalarını destekleyerek, sosyal yardımların genişletilmesine katkı sağlıyor.

Editör: Ferhat Erdemir